2023-02-04

2019/20


W imieniu Władz Miasta i Miejskiego Domu Kultury zapraszamy do udziału

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Obchody-rocznicy-15.09.1939-452x640.jpg


Dzień kropki

16 września w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, szukania swoich talentów, odkrywania mocnych stron oraz zabawy. Inspiracją do zorganizowania święta była książka „The Dot” Petera Reynoldsa. Opowiada ona o dziewczynce imieniem Vashti, która nie wierzyła w swoje możliwości. Dzięki kropce wszystko się zmieniło…


Wyróżnienie w akcji „Jak nie czytam, jak czytam!”

Pamiętacie zeszłoroczną akcję „Jak nie czytam, jak czytam!”? Z angielskim autobusem w tle, który cieszył się ogromną popularnością? Każdy chciał do niego wsiąść i to … niekoniecznie z książką! Zresztą nie tylko nam spodobał się pomysł czytania książek w tak oryginalnym miejscu – jurorom akcji czytelniczej nasz pomysł też przypadł do gustu. Co prawda w tym roku obeszło się jeszcze bez nagrody, ale dostaliśmy wyróżnienie, a wraz z nim paczkę z ciekawymi książkami! Wspomniano o nas również w czasopiśmie dotyczącym bibliotekarstwa i bibliotek szkolnych w całej Polsce.

Dziękujemy Wam raz jeszcze za włączenie się do tej akcji i mamy nadzieję, że za rok z Waszego zaangażowania wykluje się coś więcej!


Muzycy z Filharmonii Narodowej w SP4

Nasza szkoła po raz pierwszy gościła u siebie muzyków z Filharmonii Narodowej z Warszawy. Pierwsze spotkanie z muzyką dotyczyło: CHOPINA – POETY FORTEPIANU –  POZNAJCIE FRYDERYKA.

W 2019 roku upływa sto siedemdziesiąt lat od śmierci Fryderyka Chopina, a w 2020 roku będziemy obchodzić dwieście dziesiąte urodziny kompozytora. Te dwie rocznice stanowiły dobrą okazję, by obejrzeć koncert monograficzny poświęcony wielkiemu polskiemu twórcy, geniuszowi muzyki fortepianowej. Chopin jak nikt inny wydobywał z fortepianu pełnię jego możliwości brzmieniowych, technicznych i podporządkował je ekspresji muzycznej o nieznanej dotąd intensywności. Jego utwory urzekają poetyckim pięknem, bogactwem i głębią emocji, dlatego zawsze wywołują żywy oddźwięk wśród słuchaczy. Choć twórczość Chopina, ba, całe jego życie było skoncentrowane wokół fortepianu, to pozostawił on również utwory kameralne oraz pieśni. Tematem naszego spotkania z muzyką było dzieciństwo Fryderyka Chopina. Pani prelegentka w doskonały sposób przedstawiła i zaciekawiła nas do wysłuchania opowieści o Chopinie. O jego życiu w Warszawie w początkach XIX wieku oraz o wakacyjnych wyjazdach na wieś, m.in. do Szafarni na kujawach. To tam mały Frycek chłonął ducha polskiej muzyki ludowej, by po latach wyrazić go w artystycznej formie i zakląć w dźwiękach mazurków. Chopinowskie mazurki, a także walce, polonezy i pieśni były muzyczną ilustracją całej opowieści. Pierwsze spotkanie z muzyką było zachwycające, uczniowie uważnie słuchali i błyskawicznie odpowiadali na pytania. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania… a to już w październiku.

M. Kruk


Wybory do Młodzieżowej Rady Miasta

Okręg Wyborczy nr 5

Szkolna Komisja Wyborcza przy Szkole Podstawowej

informuje, że

  30 września 2019 r, odbędą się wybory do Młodzieżowej Rady Miasta.

                W tym roku szkolnym wybieramy 3 kandydatów.

       Kandydaci na radnych mogą się zgłaszać do dnia 27 IX 2019 r., do godziny 12:00

       u p. Joannay Zyskowskej w sali nr 27 lub w pokoju nauczycielskim.


Lekcja historii naszego miasta

W dniu 15 września 2019 r. Poczet naszej szkoły uczestniczył w uroczystych obchodach 80. rocznicy Pacyfikacji Mieszkańców Długiej Szlacheckiej, Zorzy, Miłosny i Cechówki. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Sulejówku-Miłośnie w intencji zamordowanych 15 września 1939 r. jak i poległych w czasie II wojny światowej Mieszkańców naszego miasta.

Po Mszy nastąpił uroczysty przemarsz pod Pomnik Ofiar II Wojny Światowej w Sulejówku na Skwer Pamięci. Młodzieżowa Orkiestra Dęta AKORD pod dyrekcją majora Edwarda Myśliwczyka odegrała Hymn Państwowy Rzeczypospolitej Polskiej oraz Hejnał Miasta Sulejówek, którym jest melodia refrenu „Marszu Pierwszej Brygady”. Całość prowadził komendant Hufca ZHP Sulejówek im. Batalionu „Zośka”.

Następnie głos zabrał Burmistrz Miasta Sulejówek Arkadiusz Śliwa, w swoim przemówieniu nawiązał do wydarzeń sprzed 80 lat, kiedy to grupa mieszkańców naszego miasta zginęła z rąk niemieckich żołnierzy. Potem został odczytany Apel Poległych i złożone kwiaty.

Po tej oficjalnej części mieliśmy okazję obejrzeć inscenizację historyczną pn. „Sulejówek wrzesień 1939”, podczas której zaprezentowane zostały trzy epizody nawiązujące do zbrodniczej pacyfikacji ludności Długiej Szlacheckiej, Zorzy, Cechówki i Miłosny:

– Śmierć gen. Von Fritscha – inscenizacja ukazująca atak w Cechówce na kolumnę samochodów, w której podróżował generał Von Fritsch;

– Pacyfikacja Cechówki – inscenizacja ukazująca krwawą pacyfikację 15 września 1939 roku przez niemiecki Wehrmacht ok. 100 osób, w tym mieszkańców Cechówki, Zorzy, Miłosnej i Długiej Szlacheckiej;

– Podpisanie kapitulacji Warszawy – inscenizacja ukazująca parafowanie przez gen. dyw. Tadeusza Kutrzebę aktu kapitulacji Warszawy 27 września 1939 r. w Szkole-Pomnik Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Inscenizacja była prawdziwą lekcją historii dla zgromadzonych licznie mieszkańców naszego miasta. Dziękujemy uczniom – członkom Pocztu naszej szkoły za udział i reprezentowanie naszej szkolnej społeczności w tej miejskiej uroczystości. [EK]


Spotkanie z Policjantem

Dnia 24.09.2019r. odbyło się spotkanie uczniów z zerówek 0a, 0b i 0c z przedstawicielami Policji oraz Straży Miejskiej w Sulejówku. Celem wizyty było przypomnienie i utrwalenie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas drogi do szkoły. Uczniowie dowiedzieli się min. jak w bezpieczny sposób podróżować, jak ważne jest korzystanie z fotelików dla dzieci oraz zapinanie pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. Funkcjonariusze zwrócili również uwagę na to  jak istotną rolę odgrywają elementy odblaskowe na ubraniach lub tornistrach dzieci. Aby dzieci zawsze miały takie odblaski przy sobie, otrzymały je w prezencie od gości. Serdecznie dziękujemy za wizytę.


 Dzień Grzyba

24 wrzesień został ogłoszony Świętem Grzyba, dzieci z oddziałów 0a,0b i 0c w  naszej szkole również o tym święcie pamiętały. W tym dniu dzieci poznały wybranych przedstawicieli grzybów jadalnych i trujących, ogólną ich budowę oraz sposoby zbierania. Dzieci i Panie przyniosły wiele ciekawych pomocy, dzięki którym uczniowie mogli wzbogacić swoja wiedzę o grzybach i ich roli w środowisku naturalnym. Dzieci mogły zobaczyć, powąchać a nawet dotknąć przepiękne prawdziwki z okolicznych  lasów. Panie przygotowały ciekawe zabawy dzięki którym dzieci mogły utrwalić zdobytą wiedze na temat grzybów. Zwieńczeniem zajęć były różne prace plastyczne wykonane przez dzieci. Grupa 0a wykonała przepiękne  grzyby z kół. Grupa 0b z rolki po papierze zrobiła trujące muchomory. Natomiast dzieci z grupy 0c ulepiły z plasteliny różne grzyby poznane  w tym dniu.


Pasowanie na Zerówkowicza

Dzień 27.09.2019r pozostanie na długo w pamięci zerówkowiczów z naszej szkoły oraz ich najbliższych. Tego właśnie dnia odbyła się ważna dla nich uroczystość „Pasowania na Zerówkowicza”. Bohaterami spotkania były dzieci z zerówek z naszej szkoły, które zaprezentowały krótki program artystyczny. Były piosenki śpiewane zarówno po polsku jak i po angielsku, wierszyki oraz tańce. Dzieci występujące przed wielką publicznością wykazały się nie tylko umiejętnościami ale również wielką odwagą. Egzamin na zerówkowicza zdały celująco. Punktem kulminacyjnym było ślubowanie po którym dzieci otrzymały pamiątkowe legitymacje zerówkowicza oraz kolorowe kredki. Wszystkim uczniom zerówek w naszej szkole życzymy sukcesów w nauce.


INFORMACJA
o wynikach wyborów do
Młodzieżowej Rady Miasta Sulejówek
Okręg Wyborczy Nr 5
Szkoła Podstawowa nr 4 im. Janusza Korczaka w Sulejówku

W wyniku wyborów przeprowadzonych w dniu 30.09.2019 r. poszczególni kandydaci otrzymali następującą liczbę głosów:

 1. Julian Gałecki -23
 2. Franciszek Korszla-38
 3. Patrycja Obłoza-36
 4. Anna Wojtyńska -8
 5. Julia Wójcik-44

W wyniku przeprowadzonych wyborów wybrani na Radnych Młodzieżowej Rady Miasta Sulejówek zostali:

Julia Wójcik
Franciszek Korszla
Patrycja Obłoza


Informacja na temat potencjalnych zagrożeń związanych ze stosowaniem elektronicznych papierosów

MEN i GIS_Informacja na temat zagrożeń dotyczących e-papierosów


W tym roku pomagamy Agnieszce! – akcja nakrętki

Regulamin corocznego konkursu nakrętkowego

SZKOLNY KONKURS 2019-2020


Toruń – piernikowe szaleństwo

Toruń słynie niemal na całym świecie z wypiekanych tu od stuleci pierników. Stały się one symbolem miasta i zapewniły mu odwieczną sławę. Każdego kto wkracza w gościnne progi grodu nad Wisłą, urzekają swym smakiem i kunsztownym kształtem.
Uczniowie klasy IVa i VIa wraz z wychowawczyniami 8 października br. także postanowili uczestniczyć w piernikowym szaleństwie. Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od warsztatów piernikarskich w piekarni staromiejskiej, na których uczniowie poznali historię toruńskiego piernikarstwa, dowiedzieli się jakich
przypraw korzennych należy używać, aby przygotować ciasto. Usłyszeli legendę o Bogumile i Królowej Pszczół i pod okiem mistrza Damiana własnoręcznie wykonali pierniki na tradycyjnych drewnianych formach. Następie z przewodnikiem spacerowali po Starym Mieście, dowiadując się wielu niezwykłych
historii i legend. Po drodze czwartoklasiści i szóstoklasiści podziwiali dom Mikołaja Kopernika, pomnik pieska Filusia i pręgierz Osiołka – upamiętniającego okrutną formę karania mieszkańców Torunia za rożne przewinienia w odległych czasach. Na zakończenie wycieczki sprawdziliśmy czy Krzywa Wieża
jest naprawdę krzywa, a także podziwialiśmy ruiny Zamku Krzyżackiego i zgromadzone tam eksponaty, często mrożące krew w żyłach…
Wyjazd był dla uczniów naszej szkoły ciekawą i żywą lekcją historii.


X Rajd Rowerowy

Dnia 6 października 2019 r. w godz. 12.00 – 15.00 nasza społeczność szkolna wzięła udział w X edycji Rajdu Rowerowego „Na jesiennym szlaku”. Punkt nr 6 odwiedziła liczna grupa mieszkańców Sulejówka. Do akcji przyłączyli się zarówno dorośli jak i dzieci, którzy zmierzyli się z zadaniami przygotowanymi przez pracowników naszej szkoły. Uczestnicy z wielką determinacją i zaangażowaniem brali udział w przygotowanych dyscyplinach, a były to: rzut kasztanem do celu, rozpoznawanie grzybów i liści, rozwiązywanie jesiennych krzyżówek oraz przejazd przez miasteczko ruchu drogowego.
Odjeżdżający z naszego punktu rajdowcy wyjeżdżali z uśmiechem na twarzy. Deklarowali swoją obecność w przyszłym roku. Optymizmem wspierała nas Pani Dyrektor. Radości nie było końca!
B. Chrzanowska, J. Dzierań, D. Ługowska, S. Tyborowski, A. Zychowicz


Piastowskim szlakiem wycieczka klas IV i V

7 i 8 października 2019 r. klasy IV B i V A wraz z nauczycielami – wychowawcami oraz z panią wicedyrektor Iloną Tkaczyk wyjechały na wycieczkę – Piastowskim szlakiem.

Plan wycieczki był bogaty i bardzo ciekawy; dostosowany do wieku naszych uczniów. Pierwszy raz, nasi wychowankowie wyjechali na dłuższą, bo dwudniową wycieczkę.

Pierwszego dnia przypomnieliśmy sobie legendę „O Popielu i myszach” zwiedzając Kruszwicę, następnie kolejką wąskotorową przemieściliśmy się do Biskupina, gdzie zwiedziliśmy neolityczną i wczesnopiastowską osadę.

Następnie udaliśmy się do Chomiąży Szlacheckiej, gdzie zjedliśmy kolację, posiedzieliśmy przy ognisku i spędziliśmy noc.

Drugiego dnia przenieśliśmy się w czasie do państwa pierwszych Piostów. Zwiedzaliśmy pozostałości palatium na Ostrowie Lednickim, gdzie być może Mieszko I przyjął chrzest. Następnie pojechaliśmy go Gniezna. Tam zwiedziliśmy Muzeum Pierwszych Piastów i Katedrę ze słynnymi Drzwiami upamiętniającymi św. Wojciecha.

Stamtąd po pysznym obiedzie wróciliśmy do Sulejówka.

Nasza wycieczka upłynęła szybko, intensywnie i przyjemnie. Uczniowie klas IVB i VA mieli okazję zintegrować się i wspólnie przeżyć kilka miłych i niezapomnianych chwil…


Lena Kulczycka – II miejsce w Powiatowym Przeglądzie Patriotycznym „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna” w Mrozach

We wtorek 15 października  cztery uczennice naszej szkoły uczestniczyły w XII Powiatowym Przeglądzie Patriotycznym „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna” organizowanym przez Gminne Centrum Kultury im. Heleny Wielobyckiej w Mrozach. Tegoroczna edycja poświęcona była uczczeniu 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oraz 80. Rocznicy wybuchu II wojny światowej.

W najmłodszej kategorii (klasy I – III) naszą szkołę reprezentowała Lena Kulczycka z III A, w kategorii klas IV – VI – Zuzanna Izdebska i Zuzanna Maruszewska z klasy V A. Klasy VII – VIII  reprezentowała Anna Wojtyńska z klasy VIII A.

Lena Kulczycka w swojej kategorii zdobyła II miejsce recytując pięknie wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pt. „Elegia o… (chłopcu polskim)”. Nagrody będą wręczane na uroczystej Gali w dniu 20 października o godz. 16.00

Gratulacje!

Ewa Karaś & Marzena Kalbarczyk


Tydzień kodowania CODE WEEK 2019

W tym roku, w ramach corocznych obchodów #Codeweek’u,  nasza szkoła włączyła się w to międzynarodowe święto kodowania.

W czasie tego tygodnia w bibliotece szkolnej trwały ekscytujące zmagania międzyklasowe. Można było zdobyć punkty za zadanie dnia, w turnieju klasowym i kodowaniu na szkolnych tabletach. Dodatkowe punkty uzyskały klasy za przeprowadzenie godziny kodowania wg. własnego pomysłu. Dwóm klasom udało się zorganizować ciekawe lekcje.

Uczniowie, co rano otrzymywali zestaw zadań do rozkodowania, czemu niejednokrotnie  towarzyszyły duże emocje. Uczniowie dzielnie walczyli i rozwiązali w sumie 287 zagadek na trzech poziomach edukacyjnych w klasach: I-III, IV-VI i VII-VIII.

Zwycięzcą okazała się klasa 6 a, która uzyskała maxymalną ilość punktów, na drugim miejscu uplasowała się, dzielnie walcząca do końca 8a oraz ex aequo  1b i 6b. Trzecie miejsce z ilością 10 punktów zdobyły klasy: 2a i 3a.

Przez 2 godziny kodowali również najmłodsi na świetlicy szkolnej. Maluszkom najbardziej przypadły do gustu gry na tabletach.

Tydzień kodowania dla niektórych okazał się za krótki – uczniowie nadal przychodzą i pytają o kolejne zadania. Tych zapraszamy za rok!


Turniej piłki nożnej

W dniu 10.10.2019 r na stadionie Victorii Sulejówek odbył się turniej piłki nożnej pod patronatem Burmistrza Miasta Sulejówek dla klas 1-3. W turnieju wzięło udział 6 zespołów, które grały „każdy z każdym”. Chłopcy z naszej szkoły zajęli 1 miejsce a Szymon Czostek został królem strzelców. Gratulacje. Stanisław Tyborowski


Zajęciach w Muzeum Narodowym w Warszawie kl III a

24 października klasa IIIa uczestniczyła w ciekawych zajęciach w Muzeum Narodowym w Warszawie pt: „Obrazy mistrza Jana”. Na podstawie oglądanych obrazów Jana Matejki, uczniowie poznali rodzinę artysty – jego żonę Eleonorę i dzieci oraz ciekawostki z życia malarza. Oglądali również obrazy mistrza Jana, które przedstawiają najważniejsze wydarzenia z dziejów naszego kraju. Dowiedzieli się skąd Jan Matejko czerpał wiedzę o historii Polski i do czego był mu potrzebny „Skarbczyk”. Rozpoznawali postaci historyczne na słynnym obrazie „Bitwa pod Grunwaldem” oraz
przedstawiali scenki rodzajowe związane z obrazami Jana Matejki. Była to interesująca lekcja nie tylko plastyki, ale i historii Polski.


Akcji Szkoła Pamięta

W ramach akcji Szkoła Pamięta klasa III a zapaliła znicze przy Pomniku Armii Krajowej w Sulejówku, który znajduje się na Skwerze Powstania Warszawskiego. Pomnik upamiętnia poległych żołnierzy AK Harcerskiego Batalionu „Zośka” związanych z Miłosną i Sulejówkiem. Była to dla uczniów klasy III a ważna lekcja historii o młodych bohaterach czasów II wojny światowej.


Nasze uczennice wśród nagrodzonych w konkursach powiatowych. 

20 października  w Gminnym Centrum Kultury im. Heleny Wielobyckiej w Mrozach odbyło się podsumowanie  XII Powiatowego Przeglądu Patriotycznego „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna”. Tegoroczna edycja poświęcona była uczczeniu 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oraz 80. Rocznicy wybuchu II wojny światowej. Jak już informowaliśmy uczennica klasy III a Lena Kulczycka zdobyła II miejsce w kategorii klas I- III  za recytację wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pt. „Elegia o… (chłopcu polskim)”. Na uroczystej Gali Lena odebrała dyplom i nagrodę – aparat fotograficzny.

24 października o godz. 12.00 – w hali widowiskowo-sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim ogłoszono wyniki powiatowego Konkursu na Lapbook „ Papieskie pielgrzymowanie”. Lapbook to  rodzaj teczki tematycznej, w której można zamieścić informacje na wybrany temat: informacje umieszcza się w kieszonkach, kopertach, przegródkach, książeczkach wykonanych według pomysłu autora. Tematem Konkursu były pielgrzymki Jan Pawła II. Wśród prac nagrodzonych znalazła się praca Amelki Wygas z klasy III a. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, różne drobne nagrody, a Amelka dodatkowo świecące przybory do prac plastycznych. W czasie uroczystego podsumowania konkursu podziwialiśmy przedstawienia przygotowane w ramach Papieskiego Przeglądu Teatralnego pt.: „Człowieka  trzeba mierzyć miarą serca” oraz wystawę prac konkursowych.

Gratulacje dla dziewcząt i pozostałych uczestników tych konkursów.

Ewa Karaś


II edycja akcji „Polak z sercem!”

Nasza szkoła przyłączyła się do II edycji akcji „Polak potrafi”. Jest to działanie, którego adresatami są Polacy mieszkający na Białorusi i Ukrainie.

W dniach 10-24 listopada 2019 roku będziemy przeprowadzać zbiórkę:

 • żywności z długim terminem ważności,
 • środków chemicznych,
 • artykułów szkolnych i biurowych, by wyposażyć świetlice dla dzieci i młodych na Kresach.

Akcję w przestrzeni Polski  pilotuje Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Za granicą w akcję włączą się Caritas Ukraina i Białoruś.

 • Organizatorzy: Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, „FUNDACJA DLA MŁODZIEŻY”, Wydawnictwo „GOTÓW” KSM.
 • Partnerstwo: Caritas Ukraina, Caritas Białoruś, Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
 • Patronat honorowy: Wicemarszałek Senatu RP – Pani Maria Koc, JE ks. abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, JE ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz, Przewodniczący Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, JE ks. bp Marek Solarczyk, Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. KSM, JE ks. abp Mieczysław Mokrzycki, Arcybiskup Metropolita Lwowski.

Zachęcam poszczególne klasy do zaangażowania się w pomoc potrzebującym Rodakom na wschodzie.[Ewa Karaś]


Wycieczka do Agro City w Głęboczycy

W środę 23 października grupy 0a, 0b i 0c wzięły udział w wycieczce do Agro City w Głęboczycy. Podczas wyjazdu uczniowie uczestniczyli w warsztatach pt: Wielki rwetes dziś u Basi bo kapustę Basia kwasi. Uczniowie nie tylko dowiedzieli się jak wygląda proces kiszenia kapusty, ale mieli również możliwość w nim uczestniczyć własnoręcznie szatkując i ubijając  kapustę. Ponadto podczas  wycieczki dzieci poznały dynię oraz sposoby jej wykorzystywania jak również z wielkim zainteresowaniem słuchały opowieści o tym jak powstaje miód. Dzieci mogły poznać zwyczaje pszczelej rodziny oraz zobaczyć jak wygląda ul od środka. W ramach wycieczki dzieci miały możliwość uczestniczyć w wielu różnych aktywnościach na świeżym powietrzu np. zjazd na tyrolce, szukanie wyjścia w leśnym labiryncie czy przeciąganie liny.


Koncert muzyczny Filharmonii Narodowej pt. „DWORSKIE FANFARY I INNE CZARY”

Za nami już drugi koncert muzyczny Filharmonii Narodowej pt. „DWORSKIE FANFARY I INNE CZARY”. Podczas koncertu Pani prelegentka zaprezentowała nam instrumenty dęte blaszane: dwie trąbki, dwa puzony i tuba. Instrumenty te mają w Europie bogatą i bardzo długą historię. Ze względu na swój mocny, donośny dźwięk służyły początkowo do grania różnego rodzaju sygnałów i fanfar. Później dzięki ulepszeniu konstrukcji, znalazły zastosowanie w muzyce symfonicznej, jazzowej i popularnej. Ważne miejsce zajmują także w kameralistyce, gdzie występują zwykle w pięcioosobowych zespołach. Przed nami wystąpiło pięciu bardzo utalentowanych i pełnych pasji młodych instrumentalistów z warszawskiej uczelni muzyczne pod nazwą Wah-Wah Brass. Zaprezentowali nam możliwości brzmieniowe i wyrazowe instrumentów potocznie nazywanych, blachą oraz bardzo trudną technikę gry na nich. Wysłuchaliśmy efektownych utworów z różnych epok od renesansu po wiek XX. W programie nie zabrakło przebojów muzyki klasycznej, rozrywkowej i filmowej, co dodatkowo uczyniło koncert wyjątkowo atrakcyjnym. A mali słuchacze przekonali się na własne oczy i uszy, że czary mogą być różne i niejedno mają imię. [M. Kruk]


Pasowanie na czytelnika!

W środę 6 listopada br. najmłodsi uczniowie naszej szkoły z klas: I a i I b zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników Biblioteki Szkolnej.

Podczas pierwszej części uroczystości dzieci uczestniczyły w zabawie polegającej na odgadnięciu tytułów bajek po przeczytaniu ich fragmentu.  W bibliotece poznały zasady korzystania ze zbiorów bibliotecznych. Następnie zostały przedstawione „prośby książek”, a dzieci mogły pochwalić się swoją wiedzą na ten temat.

Na zakończenie nowi czytelnicy złożyli przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki. Potem wszyscy zostali pasowani na czytelników. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało okolicznościowy dyplom i zakładkę do książki.

Mam nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.

Szczególne podziękowania dla pani M. Kalbarczyk i aktywu bibliotecznego: Zuzanny Sawickiej, Patrycji Obłozy i Zofii Mielcarz z klasy VI b.


Konkurs różańcowy

W październiku odbył się w naszej szkole Szkolny Konkurs Różańcowy w dwóch kategoriach:

„Mój własny różaniec misyjny”

 Zadaniem uczniów klas 0 -3  było wykonanie różańca misyjnego z różnych dostępnych materiałów. Na konkurs wpłynęło 16 prac. Przyznano dwie pierwsze nagrody. Zdobyli je Lena Szudy z klasy 0a i Franek Safiański z 0b. Drugie miejsce zajął Kacper Kosmala z kl. III a, a trzecie Antek Nowak z 0c i Wiktoria Walewska z kl. IIIa. Wyróżnienia przyznano: Amelii Wygas z III a, Zofii Matejak z 0c oraz Liliannie Kąkol i Dawidowi  Dżusowi z 0a. Pozostałe osoby, które wzięły udział w konkursie to:  Magdalena Górska z III a, Dorota Moryś, i Kacper Ochocki  z II a, Mikołaj Matusiak i Oliwier Skibiński  z 0a oraz Wanda Piwek i Ewa Elliott z 0c.

„Moja ukochana tajemnica”

Zadaniem uczniów klas 4 -6 było wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej wybraną tajemnicę różańca świętego. Na konkurs wpłynęły dwie prace.  Prace wykonane przez Bartłomieja Zagańczyka z kl. VIa i Damiana Tworkowskiego z IVb otrzymały wyróżnienia.

Prace  konkursowe można podziwiać na wystawie na korytarzu dolnym i górnym. Gratuluję wszystkim uczestnikom konkursu. [Ewa Karaś]


11 listopada – lekcja historii…

W dniu 11 listopada 2019 r. obchodziliśmy 101 rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę. Pierwsza część miejskich uroczystości to wspólne śpiewanie Hymnu Państwowego w ramach akcji „Niepodległa do hymnu” przy udziale Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Akord” i Kameralnego Chóru Miasta Sulejówek. Można tez było podziwiać przepiękne motocykle i samochody w ramach Motoparady Niepodległości.

W drugiej popołudniowej części przy Kopcu Współtwórców Niepodległej u zbiegu Alei Piłsudskiego i ul. Paderewskiego w Sulejówku uczestniczył Poczet Sztandarowy naszej szkoły. Tu zgromadzeni mieszkańcy i goście odśpiewali Hymn Państwowy, Burmistrz naszego miasta – p. Arkadiusz Śliwa i zaproszeni goście wygłosili przemówienia okolicznościowe. Odczytano Niepodległościowy Apel Pamięci  z salwą honorową, a przybyłe delegacje złożyły wieńce przy Kopcu Współtwórców Niepodległej. Potem nastąpił przemarsz paradny do Kościoła  pw. Maryi Matki Kościoła w Sulejówku, gdzie została odprawiona uroczysta Msza Św. z udziałem Pocztów Sztandarowych i Mieszkańców  w intencji Ojczyzny i Miasta.  Następnie odbył się okolicznościowy koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego im. Gen. Józefa Wybickiego z solistami.

Naszą szkołę dzielnie reprezentowali: Karolina Gadomska, Maja Kobrzak, Klaudia Rutkowska, Angelika Celińska, Kamil Gryz i Cezary Szuba pod opieka pań Urszuli Dobrzyńskiej i Ewy Karaś. [Ewa Karaś]


Akcja „Polak z sercem” w naszej szkole – Dziękujemy! #RazemNaŚwięta

Nasza szkoła przyłączyła się do II edycji akcji „Polak potrafi”. Tym razem chcieliśmy pomóc Polakom mieszkającym na Białorusi i Ukrainie.

Grupa wolontariuszy z klasy VI B: Patrycja Obłoza, Zuzanna Sawicka, Antonina Osowska, Natalia Sikorska, Jagoda Kobrzak, Laura Skrzypiec oraz z klasy VI A: Bartłomiej Zagańczyk i Robert Baj pod opieką pań Ewy Karaś i Doroty Stępień dokonała podziału potrzebnych produktów na 16 zestawów. Następnie każda klasa wylosowała zestaw składający się z trzech artykułów/po jednym z żywności, środków chemicznych i artykułów szkolnych i biurowych/.

Wolontariusze przygotowali plakaty o akcji i rozwiesili na drzwiach do wszystkich klas. Rodzice zostali poinformowani o naszym przedsięwzięciu na zebraniach klasowych w dniu 14 listopada oraz za pośrednictwem dziennika elektronicznego.

W dniach 12-22 listopada 2019 roku uczniowie przynosili produkty, które później zostały spakowane przez  naszych wolontariuszy. W sumie zostało przygotowanych 28 paczek. W najbliższych dniach zebrane produkty zostaną odebrane przez koordynatora akcji „Polak z sercem”  w diecezji Warszawsko-Praskiej.

Bardzo dziękujemy wszystkim Rodzicom, Uczniom, Nauczycielom i Pracownikom naszej szkoły za wielkie serce w obdarowaniu różnymi produktami naszych Rodaków na Wschodzie. Kolejny raz mogliśmy pokazać, że nie jest nam obojętny los osób potrzebujących.

Dziękujemy!!!                    Ewa Karaś & Dorota Stępień


„Galeria zdjęć ze smakiem”

Wyróżnione fotografie w zabawie „Zdjęcie ze smakiem”


Dzień Pluszowego Misia

Dzień Pluszowego Misia przypada 25 listopada. To święto nie ma długiej tradycji ponieważ obchodzone jest od 2002 roku. Data jest rocznicą powstania maskotki. Cała historia zaczęła się w
1902 roku kiedy to ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosveld wybrał się na polowanie, gdzie postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent kazał go uwolnić a cała sytuacje
zilustrowano w komiksie w waszyngtońskiej prasie. Jednym z czytelników był producent zabawek który zainspirował się historią niedźwiadka, tworząc pluszowego misia. Dziś pluszowy miś to kultowa zabawka na całym świecie. Po raz kolejny 25 listopada wszystkie dzieci z naszej szkoły przyniosły tego dnia ulubione pluszaki, żebyśmy wspólnie mogli świętować dzień naszej ulubionej zabawki.


Nasza wspólna sprawa, ekologiczna Warszawa

Uczniowie klas I – III wzięli udział w zajęciach przygotowanych przez Zarząd Transportu Miejskiego i Miejskie Zakłady Autobusowe pt. „Nasza wspólna sprawa, ekologiczna Warszawa”. Podczas zajęć dzieci obejrzały krótkie filmy edukacyjne, a także miały możliwość dokładnego zapoznania się z wyglądem i budową ekologicznego autobusu. Dowiedziały się o zasadach bezpiecznego podróżowania komunikacją miejską oraz jej wpływie na środowisko naturalne. Poznały zasady zachowania obowiązujące podczas podróży – czyli komunikacyjne dobre maniery, a także dowiedziały się gdzie można kupić bilet i jak go skasować. Poznały też zawody związane z transportem miejskim. Na zakończenie zajęć wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe pakiety edukacyjne.


Wycieczka do Teatru Lalka

28 listopada klasa IIIa pojechała do Teatru Lalka w Warszawie na spektakl przygotowany na podstawie baśni H. Ch. Andersena „Krzesiwo”.
To muzyczne przedstawienie opowiada o odwadze w dążeniu do spełniania marzeń, miłości i sile wyobraźni. W przerwie między pierwszym, a drugim aktem przedstawienia dzieci podziwiały wystawę pięknych ilustracji Janusza Grabińskiego. Po zakończeniu spektaklu uczniowie przeszli pod pomnik patrona naszej szkoły, który znajduje się w Parku Świętokrzyskim przy Pałacu Kultury. Przedstawia Janusza Korczaka w otoczeniu dzieci, na tle martwego drzewa , którego konary układają się w siedmioramienny żydowski świecznik – menorę. Pomnik usytuowany jest w miejscu, gdzie w czasie okupacji znajdował się sierociniec.
Po udanej wycieczce uczniowie wrócili do Sulejówka Szybką Koleją Miejską.


W KRĘGU MUZYKI LATYNOAMERYKAŃSKIEJ – SKĄD POCHODZISZ MELODIO?

W kolejnym koncercie wyruszyliśmy w daleką podróż do różnych zakątków świata.  Odwiedziliśmy m. in. Amerykę Łacińskiej, Moskwę i Włochy. Mieliśmy możliwość wysłuchania i dowiedzenia się wielu ciekawych informacji o różnych kręgach muzycznych. Głównie Pani Prelegentka koncentrowała się i omówiła nam wielobarwności muzyki latynoamerykańskiej, która ma swoje źródło w różnych tradycjach muzycznych. Ta wielobarwność wynikała z połączenia hiszpańskich elementów melodycznych, indiańskiego instrumentarium i afrykańskich wpływów rytmicznych. Tym, co najbardziej wyróżnia tą muzykę, jest właśnie bogactwo rytmów i mnogość tańców – żywiołowych, namiętnych, wyrażających wielkie emocje i temperament mieszkańców tej części świata. Samba, rumba, tango zrobiły zawrotną karierę nie tylko na parkietach tanecznych, ale i w muzyce artystycznej, zachwyciły wielu kompozytorów ze Starego Kontynentu. Nas oczywiście też zachwyciła muzyka latynoamerykańska.


Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

Szósty listopada zostanie na pewno na długo w pamięci dwóch klas IIa i IIb. To właśnie tego dnia byliśmy na wycieczkę w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Pierwszym punktem naszej wycieczki było wejście do planetarium. Tam przed seansem odbył się pokaz na żywo prowadzony przez Panią prezenterkę z planetarium.  Pani opowiedziała nam bardzo interesujące rzeczy o kosmosie, gwiazdach i dowiedzieliśmy się wiele ciekawych rzeczy o układzie słonecznym. Następnie obejrzeliśmy film Ziemia, Księżyc i Słońce. Dzieci wiele się dowiedziały o codziennych zjawiskach astronomicznych. Co się dzieje na niebie? Dlaczego Słońce świeci i do czego można je wykorzystać? Jak zmieniają się pory dnia i roku? Film opowiadał też o gwiazdozbiorach, podróżach kosmicznych i lądowaniu na Księżycu. Film był z audiodeskrypcją, a lektorami byli Wojciech Malajkat i Krzysztof Tyniec. Po wyjściu z planetarium przeszliśmy na wystawy do Centrum Nauki Kopernik. Weszliśmy na słynną „Bajek robotów” Stanisława Lema. Gdzie mężny robot Ferrycy zakochuje się w pięknej księżniczce Krystali. Ona jednak – mimo iż jest robotem – chce za męża bladawca, czyli człowieka. Powody tej aberracji stanowią dla robotów niezgłębioną tajemnicę – przecież ród ludzki to największy wróg ich cywilizacji. Ferrycy postanawia jednak mimo wszystko zdobyć rękę Krystali. Zostały tu połączony archaiczny styl baśniowy z nowoczesną terminologią naukowo-techniczną. Bardzo ciekawe doświadczenie. Kolejne kroki skierowaliśmy do strefy eksperymentowania gdzie mieliśmy możliwość samodzielnego eksperymentowania przy ponad 200 eksponatach tworzących 19 grup tematycznych poświęconych człowiekowi i przyrodzie. Na zakończenie odwiedziliśmy sklepik, gdzie każdy mógł kupić sobie pamiątkę z wycieczki. [M. Kruk]


Pasowanie na ucznia

29 października 2019 r.  w poczet uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 im. Janusza Korczaka zostali włączeni uczniowie klasy1 a i 1 b. W tym uroczystym wydarzeniu uczestniczyli zaproszeni goście: burmistrz miasta Sulejówek Pan Arkadiusz Śliwa, dyrektorzy szkół podstawowych w Sulejówku, dyrektor szkoły Pani Anna Rogala, wicedyrektor szkoły Pani Ilona Tkaczyk, jak również rodzice.  Uroczystość rozpoczęła się częścią artystyczną, w której uczniowie musieli sprostać kilku zadaniom stawianym przez mądre sowy. Pierwszoklasiści udowodnili, że wiedzą bardzo dużo  o szkole,  swojej ojczyźnie oraz zasadach dobrego wychowania. Najważniejszym momentem w tym dniu było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania na sztandar szkoły oraz pasowanie na uczniów. Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy.  Nie zabrakło też upominków od Burmistrza Miasta Sulejówek,Samorządu Uczniowskiego oraz rodziców.

Uczniom klas pierwszych życzymy samych  sukcesów i radości z nauki w naszej szkole. (M. Gut)


Wycieczki klas pierwszych

22 października odbyła się wycieczka do Teatru Syrena na spektakl pt. ,,Kot w butach”.

3 grudnia 2019 r. udaliśmy się do Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni. Spotkanie rozpoczęliśmy od zapoznania się z klasycznymi materiałami i narzędziami rzeźbiarskimi. Podczas zwiedzania Magazynów Studyjnych szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, co może być materiałem rzeźbiarskim. Zajęcia zakończyliśmy tworzeniem własnej  kompozycji z gliny.

Następnie pojechaliśmy do Muzeum Narodowego na lekcję muzealną pt.: ,,Prawdziwa historia świętego Mikołaja”. Dowiedzieliśmy się gdzie i kiedy żył święty Mikołaj, jakie imiona nosili Trzej Królowie i jak ich przedstawiano. Obejrzeliśmy sceny z historii Bożego Narodzenia tworzone przez artystów różnych epok. (M. Gut)


Dla Agnieszki…

Za nami drugi etap konkursu nakrętkowego 25 listopada wolontariusze przeprowadzili odbiór nakrętek od poszczególnych klas. Tym razem nakrętki również dostarczyła Prywatna Szkoła Podstawowa im. Rodziny Moraczewskich oraz Firma Vienna Life. Łącznie udało nam się zebrać około 135 kg.
Zachęcamy do dalszej zbiórki nakrętek. Następny odbiór w ostatni poniedziałek stycznia.

Ewa Karaś&Dorota Stępień


Wycieczka do Wielkiej Fabryki Elfów

3 grudnia klasy II wybrały się na wycieczkę do Wielkiej Fabryki Elfów. Czas Świąt zbliża się wielkimi krokami. Wszystkie Elfy ciężko pracują by skończyć na czas. Elf Kompozytor jest w trakcie wymyślania świątecznej zabawy muzycznej dla dzieci. Niestety rozsypały mu się wszystkie nutki. Zadaniem naszych dzieci było odnaleźć wszystkich nutek, aby odtworzyć Melodię Świąt. Mogli to zrobić poprzez wykonywanie specjalnych zadań. Na szczęście uczniowie świetnie sobie poradzili. Święta zostały uratowane! Na końcu czekała nas niespodzianka- wizyta w domu Świętego Mikołaja.


Dzień Pluszowego Misia

obchodzony jest 25 listopada na całym świecie świętowany był również w oddziałach zerówkowych w naszej szkole.
Dzieci przyniosły tego dnia do szkoły swoje ulubione misie i przytulanki, które  przedstawiły swoim kolegom i koleżankom. Dzieci opowiadały, że lubią te przytulanki min. za to, że są one miękkie, miłe, można z mini bawić się, rozmawiać czy zasypiać. Tego dnia nie zabrakło różnych zabaw z przyniesionymi misiami jak również przepięknych prac plastycznych wykonanych przez uczniów oddziałów 0a, 0b i 0c. [A.K]


Andrzejki w bibliotece szkolnej

Andrzejki to ostatnia chwila do wróżb i zabawy tuż przed nadchodzącym adwentem. Z tej okazji 29 listopada w naszej szkolnej bibliotece nie zabrakło wróżb przygotowanych przez uczniów naszej szkoły. Cieszyły się one ogromnym powodzeniem. Oczywiście wierzymy, że wszystkie się spełnią, a zwłaszcza te dobre. Jeśli ktoś nie zdążył sobie powróżyć to pamiętajmy, że następne andrzejki już za rok.


Warsztaty z robotyki

W dn. 28 listopada 2019 r. w szkole odbyły się warsztaty z robotyki w których uczestniczyła cała klasa 6a. Zajęcia te były finansowane przez Radę Rodziców, w nagrodę za zdobycie I miejsca w konkursie kodowania. Najlepszą ocenę wystawili uczniowie, którzy z tych zajęć wychodzili pełni euforii…

Wypowiadając:

J.B. – „Zajęcia naprawdę spoko i rozwijające. Super walki robotów, można było budować,  modyfikować wygląd i dynamikę pojazdu. Programowanie i tworzenie robotów jest fajne”

„Na zajęciach robotyki uczyliśmy się budować roboty, tworzyliśmy mechanizmy i in. Bardzo polecam, bo to się może przydać”- B.Z.

„Bardzo mi się podobały -10/10”

„Zajęcia z robotyki podobały mi się bardzo, były ciekawe i emocjonujące (oraz wygraliśmy)”

„Bardzo dobre, polecam -10,5/10”

„Mieliśmy super zajęcia, na których budowaliśmy roboty. Z chęcią chciałbym jeszcze raz mieć takie zajęcia, ponieważ bardzo mi się podobały”- Robert Baj

„Zajęcia były prowadzone przez profesjonalistkę. W grupie liczącej ok. 21 osób Pani nauczyła wszystkich zasad potrzebnych w budowaniu robotów i ich programowania.
Zajęcia były bardzo ciekawe, osoby przeszkadzające na lekcjach, były wyjątkowo grzeczne!
Po tych zajęciach miałem chęć kontynuowania. Chciałbym zacząć chodzić na takie zajęcia. Polecam

Ja (M.Z)”


Mikołajki w klasie 1 a
We wtorek w Muzeum Narodowym poznaliśmy prawdziwą historię Świętego Mikołaja, a dzisiaj doświadczyliśmy jego niezwykłej mocy. Pod drzwiami naszej sali znaleźliśmy ogromny wór prezentów. ? Chyba cała szkoła słyszała nasze okrzyki radości… Oprócz tego pozwoliliśmy sobie na odrobinę szaleństwa. Postanowiliśmy zapakować niezwykłe prezenty, które możecie zobaczyć na zdjęciach. ? (M. Gut)

Warsztaty piernikowe
Grudzień to miesiąc w którym z zgodnie z przedświąteczną tradycja pieczemy pierniczki. W związku z tym 11.12.2019 r dzieci z zerówek z naszej szkoły udały się do Cukierni Babeczki w Sulejówku by wziąć udział w zorganizowanych tam warsztatach piernikowych. W trakcie zajęć dzieci miały możliwość samodzielnego wałkowania ciasta, wycinania z niego pierniczków o różnorodnych kształtach jak również dekorowania dużych pierników- gwiazdek i choinek. Po skończonej pracy miłym akcentem był dla dzieci słodki poczęstunek oraz herbatka, którą przygotowały Panie z cukierni. Wszystkie zrobione własnoręcznie przepiękne pierniczki dzieci zabrały do domów.

Wizyta Św. Mikołaja
6 grudnia najmłodsze dzieci z naszej szkoły odwiedził Św. Mikołaj.
Wizyta tak niesamowitego gościa wywołała wiele radości i uśmiechu na twarzach zerówkowiczów. Zgodnie z tradycja Św. Mikołaj miał dla każdego
ucznia grupy 0c przepiękny prezent za który dzieci odwdzięczyły się recytując wiersz o Mikołaju. Wizyta Św. Mikołaja minęła w bardzo przyjemnej atmosferze. Dziękujemy i zapraszamy za rok.


Wirtualna choinka – prawdziwy prezent -#RazemNaŚwięta

W tym roku klasy I – III wzięły udział w akcji Wirtualna choinka, która organizowana jest przez Fundację Kibicuj Rodzinie i Caritas Diecezji Warszawsko – Praskiej. Uczniowie naszej szkoły przez dwa tygodnie zbierali pieniądze, za które zakupiono prezenty dla dwojga dzieci.
Informacje o potrzebach osób zebrali wolontariusze Caritas Diecezji Warszawsko – Praskiej podczas wywiadów środowiskowych na podstawie baz danych najuboższych mieszkańców i zamieścili
na stronie internetowej (www.wirtualnachoinka.net). Jak mówi koordynator akcji Artur Kołaczek „Rodziny do których trafia pomoc, to osoby znane z imienia i nazwiska – często bez pracy, chore lub niepełnosprawne – w takiej sytuacji ciężko myśleć o świątecznych niespodziankach dla dzieci, kiedy brakuje podstawowych środków do życia.
Dzięki wspólnej akcji rodziców, dzieci i nauczycieli, Kinga i Bartek znajdą w tym roku pod choinką upragnione prezenty. Kinga marzyła o klockach Lego Friends i dresie, a Bartek o klockach Lego Creator – śmigłowiec dwuwirnikowy. Cieszymy się, że mogliśmy spełnić marzenia dzieci.


Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia

Jak co roku, klasa IIIa aktywnie przygotowuje się do Świąt Bożego Narodzenia. Najpierw uczniowie przygotowali kartki świąteczne przeznaczone na kiermasz charytatywny, następnie wykonali przepiękne aniołki, według własnego projektu, a później wzięli udział w konkursie na najpiękniejszą kartkę świąteczną. Wszystkie te akcje musiał dostrzec św. Mikołaj i dlatego 6 grudnia zostawił w sali lekcyjnej prezenty dla dzieci.


Rodzinne stroiki bożonarodzeniowe 1a

16 grudnia odbyły się warsztaty świąteczne rodziców z uczniami klasy 1 a. Efektem prac były piękne stroiki bożonarodzeniowe.


Nasza Szkolna Rodzina pomaga Rodzinie z daleka -#RazemnaŚwięta

Już po raz trzeci uczestniczymy w pomocy konkretnym rodzinom syryjskim w ramach akcji Rodzina – Rodzinie zainicjowanej przez Caritas Polska.

Program Rodzina  Rodziną jest odpowiedzią na dramatyczną sytuację rodzin poszkodowanych w konfliktach zbrojnych  na bliskim Wschodzie. Pomoc polega na tzw. patronacie, polegającym na wpłacie zadeklarowanej sumy przez okres 6 miesięcy. Po raz kolejny Koło Wolontariatu zbierało pieniądze na ten cel na kiermaszu ozdób świątecznych. Kiermasz odbył się w szkole w dniu zebrań z rodzicami 12 grudnia oraz w dniu 15 grudnia przy kościele parafialnym p.w. Przemienienia Pańskiego w Sulejówku. Ozdoby  – bombki, choinki, karty świąteczne przygotowywali uczniowie, a także rodzice.  Zebrane pieniądze zostaną przekazane na pomoc konkretnej rodzinie z listy ogłoszonej przez Caritas Polska.


Pamiętamy o chorych i cierpiących #RazemnaŚwięta

Uczniowie naszej szkoły w ramach akcji Pola Nadziei przygotowali karty świąteczne, które zostały przekazane dla chorych podopiecznych Hospicjum Domowego w Warszawie. W tę akcje włączyli się najliczniej uczniowie klasy III, ale także klas II i VI. Najpiękniejsze karty trafiły do Hospicjum, a pozostałe przeznaczone zostały  na kiermasz, z którego dochód będzie przeznaczony na akcję Rodzina Rodzinie organizowaną przez Caritas Polska.  [Ewa Karaś]


PAGANINIEGO/ STRUNOWE FANTAZJE

W kolejnym koncercie dzieci miały możliwość zapoznania się z najsłynniejszym wirtuozem skrzypiec w całej historii muzyki z Niccolò Paganini. Zgodnie z tym co opowiedziała nam Pani prelegentka Paganini wszędzie gdzie się pojawiał, wywoływał sensację swoją grą. Według legendy w zamian za nieprzeciętne umiejętności miał on zaprzedać duszę diabłu. Jednak w rzeczywistości do mistrzostwa doszedł dzięki talentowi i wyjątkowej pracowitości. Nie wszyscy wiedzą, że Paganini był także znakomitym kompozytorem oraz… gitarzystą! Na gitarę napisał wiele utworów solowych, a także kameralnych, w których łączył ją chętnie ze skrzypcami. Te właśnie mało znane kompozycje włoskiego artysty oraz inne duety na skrzypce i gitarę poznaliśmy.


Jasełka uczniów klas II

18 grudnia w naszej szkole odbyła się premiera jasełek z udziałem uczniów klas II a i II b. Dzieci zaprosiły na nią swoich najbliższych: rodziców, dziadków oraz rodzeństwo. Przedstawienie o Bożym Narodzeniu obejrzała również Pani Dyrektor. Uwagę zaproszonych Gości zwróciły stroje dzieci i przepiękna scenografia. Podczas przedstawienia rozbrzmiały w sali najpiękniejsze polskie kolędy oraz pastorałki. Wszyscy uczniowie wspaniale odegrali swoje role. Do udziału w jasełkach uczniów przygotowały Wychowawczynie – Pani Aleksandra Bujakowska oraz Pani Monika Kruk.


Warsztaty zdobienia bombek

Dnia 05.12.2019 dzieci z oddziałów 0 w naszej szkole uczestniczyły w warsztatach zdobienia bombek metoda decoupage zorganizowanych przez
Prywatne Centrum Kultury w Sulejówku. Dzieci z wielkim  zaangażowaniem  malowały bombki farbą, suszyły je, przyklejały obrazki i lakierowały. W efekcie powstały przepiękne bombki, które wzbudziły zachwyt na twarzach uczestników. Dzieci zabrały wykonane prace do domów by udekorować nimi swoje choinki.


Warsztaty Świąteczne

Święta tuż, tuż aby i w naszej szkole zagościła świąteczna atmosfera grupa 0a i 0c zorganizowała świąteczne warsztaty plastyczne z udziałem
rodziców i zaproszonych gości. Odbyły się one 06.12.2019 r kiedy to stołówka w naszej szkole zamieniła się na moment w pracownie plastyczną w której działo się wiele ciekawych rzeczy. W miłej, świątecznej atmosferze wielu rodziców naszych uczniów odkrywało swoje talenty plastyczne, a dzieci zamieniły się w prawdziwych artystów tworząc przepiękne ozdoby świąteczne min. bombki, choinki, bałwanki, gwiazdki, które z pewnością będą stanowiły świąteczną dekorację domów.  Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w warsztatach.


Nasi pupile- galeria zdjęć


Dzień Bezpiecznego Internetu – święto obchodzone w całej Europie w pierwszej połowie lutego. Został ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach programu „Safer Internet”. Celem ustanowienia takiego dnia było zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu organizowany jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz NASK, odpowiedzialne za realizację programu „Safer Internet” w Polsce. Co roku, organizatorzy zachęcają szkoły, organizacje pozarządowe, firmy i prywatne osoby do realizowania przez cały luty lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów.

♦ Co zrobić aby dostęp do Internetu był bezpieczny:

Aktualizuj oprogramowanie systemowe (Windows, Linuks, iOS),
Stosuj silne hasła dostępu do systemu oraz sieci domowych,
Nie udostępniaj „sąsiadom” swojej sieci Internet (WiFi).

Co zrobić, aby korzystanie z  Internetu było bezpieczne:

Aktualizuj oprogramowanie antywirusowe,
Pamiętaj treści zamieszczone w sieci (zdjęcia, posty, komentarze) nigdy nie zostaną usunięte,
Nie otwieraj nieznanych załączników w wiadomościach e-mail,
Nie udostępniaj swoich danych w Internecie.

Co zrobić aby twoje dziecko było bezpieczne w sieci:

Rozważ zainstalowanie oprogramowania do kontroli rodzicielskiej,

♦ Najczęstsze zagrożenia:

Złośliwe oprogramowanie,
Instalacja złośliwego oprogramowania może doprowadzić do przejęcia Twojego komputera przez Cyberprzestępców, a w efekcie może być narzędziem do popełniania przestępstw internetowych.

Hejt,
Często wystawianie złych wręcz kompromitujących komentarzy to rozrywka dla młodego internauty. Niestety Hejt w sieci może być przyczyną samobójstwa.

Niebezpieczne gry,
Bardzo często Internet dla dziecka to „wypełniacz” czasu, w którym znajdzie wiele wyzwań/zadań.  Niektóre z nich, mogą doprowadzić do samookaleczenia lub śmierci.
Kontakt dziecka z treściami pornograficznymi (kontakt z pedofilami), uwodzenie w Internecie (child grooming).
Działania podejmowane przez osoby w sieci w celu zaprzyjaźnienia się i nawiązania więzi emocjonalnej z dzieckiem, tak aby w późniejszym czasie zmniejszyć jego opory przed kontaktem
w świecie rzeczywistym, który w efekcie może doprowadzić do seksualnego wykorzystania.

Materiały epatujące przemocą,
W Internecie można znaleźć filmy/zdjęcia zawierające przemoc lub nawołujące do nienawiści. Młodzi ludzie mogą brać zły przykład z takich informacji i przenosić je do świata realnego.

Uzależnienie od Internetu,
Gdy dziecko zbyt długo korzysta z Internetu, a pozbawienie go dostępu do sieci powoduje złość i rozdrażnienie może być to pierwsza oznaka uzależnienia. Warto wówczas nawiązać kontakt ze
specjalistą zanim stracisz kontakt z dzieckiem.

Kontakt z internetowymi oszustami,
W sieci Internet pojawiają się różnego rodzaju ogłoszenia część z nich to po prostu próba oszustwa. Pamiętaj, aby przed zakupem w sieci dokładnie zweryfikować sprzedawcę, można np. poczytać
opinie o sklepie. Przy zakupie droższych rzeczy warto dołożyć parę złotych i dokonać zakupu za pobraniem. Wówczas przy odbiorze towaru, jeszcze przy dostawcy możesz otworzyć paczkę i sprawdzić czy towar jest zgodny z zamówieniem. Jeżeli nie masz prawo odmówić jego przyjęcia.

Więcej na stronie
https://www.saferinternet.pl/dbi/o-dbi.html  


Warsztaty filcowania

W piątek zaprosiliśmy do naszej świetlicy Panią Magdalenę Grzeszczuk, mamę Gabrysi z klasy 1b, która wprowadziła nasze świetliczaki w tajemnice filcowania na mokro. Przygotowanie i wykonanie ozdób z mięciutkiej wełny czesankowej okazało się niezwykle pasjonującym i wciągającym zajęciem. Chętnych do wykonania prezentu dla babci czy mamy było tak dużo, że warsztaty zaplanowane na jedną godzinę trwały prawie dwie. W ciągu kilkunastu minut z kawałeczków wełny powstawały przepiękne i bajecznie kolorowe kwiaty. Filcowanie pobudza wyobraźnię i kreatywność twórczą. Działa relaksująco i antystresowo, stosowane jest w arteterapii. Serdecznie dziękujemy Pani Magdalenie Grzeszczuk za pokazanie nam jak można tworzyć piękne rzeczy w prosty sposób.
Zapraszamy do galerii na blogu świetlicy. [Beata Chrzanowska]


Konkurs wiedzowy pt.: „Cud nad Wisłą – dzieło Bożej Opatrzności”

16 stycznia w budynku Szkoły Podstawowej nr 2 im. Michaliny Chełmońskiej-Szczepankowskiej w Słupnie odbył się diecezjalny finał konkursu dla uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych z terenu Diecezji Warszawsko – Praskiej. Konkurs zorganizowany był  z okazji 100-nej rocznicy Bitwy Warszawskiej przypadającej w tym roku. W finale wzięło udział 97 uczniów, wśród nich reprezentant naszej szkoły Bartłomiej Zagańczyk z kl. VI a. Zadanie konkursowe polegało na wypełnieniu testu ze znajomości historii wydarzeń związanych z wojną 1920 roku. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz piękne atlasy biblijne. Laureatom i pozostałym uczestnikom nagrody wręczyli bp Marek Solarczyk oraz wiceburmistrz Radzymina. Dla uczestników i opiekunów zorganizowany był poczęstunek. W oczekiwaniu na ogłoszenie wyników zebrani mieli okazję wysłuchać pięknego przedstawienia jasełkowego w wykonaniu uczniów klas drugich.

Gratulacje i podziękowanie dla Bartka, który podjął się trudu przygotowania do tego konkursu. [Ewa Karaś]


Warsztaty grawerowania bombek

19 grudnia 2019 r. klasa V a uczestniczyła w warsztatach  grawerowania bombek. Polegało to, na przykładaniu do bombki specjalnego urządzenia, następnie należało posmarować specjalną pastą i wypełniaczem. Oprócz grawerowania dowiedzieliśmy się i oglądaliśmy bryły, które powstały podczas wypiekania różnych wyrobów ze szkła. Warsztaty były bardzo ciekawe, wszystkim się podobały, warto było na nie przyjść.  [Z. Izdebska 5a]


Podziękowanie za akcję „Razem na Święta”


Styczniowa akcja nakrętkowa

Bardzo dziękujemy wszystkim za wkład na rzecz osób niepełnosprawnych, w styczniu w naszej szkole zebraliśmy prawie 200 kg nakrętek.


„KUNSZT DAWNEGO TAŃCA BAROK-NA KRÓLA SŁOŃCE”

Za nami już 5 koncert

Tym razem programie podziwialiśmy artystów Baletu Dworskiego Cracovia Danza, którzy zaprezentowali sztukę taneczną epoki baroku. Dowiedzieliśmy się że na najwyższy poziom wzniosła się ona we Francji, w otoczeniu Ludwika XIV. Władca, który sam był znakomitym tancerzem i zatrudniał na swoim dworze najwybitniejszych choreografów tego czasu, uczynił z tańca i muzyki nie tylko ulubioną dworską rozrywkę, ale także narzędzie propagandy. Podczas koncertu widzieliśmy najważniejsze barokowe tańce, które królowały na wystawnych balach i w przedstawieniach baletowych najpierw w Wersalu, a następnie na wszystkich europejskich dworach. Dowiedzieliśmy się również o modnych strojach i tańcach tego okresu. O dworskiej etykiecie i o fascynującą postać Ludwika XIV, który zmienił oblicze francuskiej sztuki i całego swojego kraju. [M.Kruk]


Biała szkoła

Uczniowie SP nr 4 w Sulejówku wymarzyli sobie śnieg ? , wyjechali na białą szkołę do Wisły na tydzień. Pierwszego dnia, w ciągu dwóch godzin, napadało jakieś 30 cm ?. Rano w Wiśle lał deszcz ☔ i aura była raczej jesienna, wiec radość dzieci była ogromna.
Poza zabawą na śniegu uczniowie korzystali z atrakcji Parku Wodnego Tropicana w Hotelu Gołębiewskim.

Jak dobrze się bawili można tylko pozazdrościć… spójrzcie  😛


Podsumowanie I semestru

W piątek 7 lutego, tuż przed feriami, odbył się apel podsumowujący I semestr. Podczas apelu uczniom zostały wręczone nagrody i wyróżnienia, m. in. w konkursie organizowanym przez bibliotekę, na recenzję nowości książkowej „Czytam? Polecam!”. Wyróżnionych zostało 5 uczniów, nagrody ufundowała Rada Rodziców SP4, a były to vouchery do kina, na wybrany seans.

Gratulujemy wszystkim wygrany i wyróżnionym!


Kolędowanie w Pałacu Seniora

29 stycznia mieliśmy okazję po raz kolejny przedstawić nasze Jasełka. Tym razem udaliśmy się do Pałacu dla Seniora. Bardzo się cieszymy, że mogliśmy razem kolędować i znów poczuć magię Bożego Narodzenia. Dziękujemy za zaproszenie i cudowną atmosferę.

Marzycielska Poczta…

… to akcja, która polega na wysyłaniu tradycyjnych listów i kartek do chorych dzieci z całej Polski. Akcja ta ma na celu emocjonalne wsparcie chorych dzieci. Wysłany list, kartka z pozdrowieniami mogą bardzo pomóc dzieciom w walce z chorobą.
Pawełek Majewski ma 9 lat i od trzech choruje na glejaka nerwów wzrokowych. Luty jest miesiącem jego urodzin, dlatego nasze świetliczaki przygotowały dla Pawełka prezent – własnoręcznie wykonały piękny, kolorowy kalendarz. Dzieci bardzo zaangażowały się w tworzenie prezentu. Mamy nadzieję, że będzie on służył Pawełkowi przez cały rok i przypominał o nas. [Beata Chrzanowska]

fotorelacja na blogu świetlicy


ARCHIDIECEZJALNY KONKURS BIBLIJNO-PLASTYCZNY IM. SŁUGI BOŻEGO KARD. AUGUSTA HLONDA

W naszej szkole odbył się konkurs biblijny oraz plastyczny. Uczniowie klas 0- IV na lekcjach religii wykonywali pracę plastyczną przedstawiającą wybrany fragment Ewangelii wg Marka. Szkolna Komisja Konkursowa wytypowała sześć najładniejszych prac, które zostały przekazane do finału wojewódzkiego. Zostały one wykonane przez Dorotę Moryś (kl. II a), Gabrysię Grzeszczuk (kl. I b), Nikole Karkut (kl.I a), Gabrysię Całus (kl.IIIa), Lenę Szudy ( kl.0 a) i Liliannę Kąkol (kl.0 a).

Starsi uczniowie mieli za zadnie zapoznanie się z treścią Ewangelii wg Marka i rozwiązanie testu. Zadania tego podjął się Bartek Zagańczyk z kl. VI a. Awansował on do finału wojewódzkiego, który odbędzie się w maju.[Ewa Karaś]


„Jan Paweł II – człowiek odwagi”

W 2020 r. będzie obchodzona 100. rocznica urodzin Karola Wojtyły, która przypada 18 maja, dlatego ósma edycja konkursu tematycznego dla młodzieży z województwa mazowieckiego ma w pierwszej kolejności przybliżyć jego uczestnikom postać Karola Wojtyły i jego biografię. Głównym tematem Konkursu jest ukazanie Jana Pawła II jako człowieka odważnych czynów i mężnego ducha. Wkraczający w dorosłość Karol Wojtyła mierzył się najpierw z trudną rzeczywistością wojny, a później jako kapłan oraz głowa Kościoła diecezjalnego i  powszechnego konfrontował się z komunizmem na świecie i w Polsce. Jan Paweł II z odwagą i otwartością podróżował w różne rejony świata i spotykał się z milionami ludzi oraz mimo widocznej choroby pozostał aktywny do końca życia. Organizatorzy Konkursu są przekonani, że Jan Paweł II może w tym względzie stać się autorytetem i przewodnikiem dla współczesnej młodzieży. Przedstawiciele naszej szkoły chcąc poznać odwagę Jana Pawła II wzięli udział w tym konkursie. Do drugiego etapu zakwalifikowały się cztery osoby: Zosia Gaca z kl. VIII a, Zosia Mielcarz, Zuzia Sawicka i Patrycja Obłoza z klasy VI b. 29 stycznia wzięły one udział w etapie rejonowym. Do finału konkursu kuratoryjnego awansowała Zosia Gaca. Gratulacje![Ewa Karaś]


Pola Nadziei – Karty Świąteczne

Pamiętając o chorych i cierpiących uczniowie naszej szkoły w ramach akcji Pola Nadziei przygotowali karty świąteczne, które zostały przekazane dla chorych podopiecznych Hospicjum Domowego w Warszawie. W tę akcje włączyli się najliczniej uczniowie klasy III, ale także klas II i VI. Organizatorzy otrzymali w sumie 794 prace z 95 szkół. Wśród nich 10 kart zgodnie z regulaminem reprezentowało naszą szkołę. Dwie karty wykonane przez Dorotę Moryś i Krzysztofa Sochę z klasy II a zostały wyróżnione. 25 stycznia odebrali oni pamiątkowe dyplomy i nagrody na  Charytatywnym Koncercie Kolęd w diecezjalnym Sanktuarium Chorych pw. Matki Bożej z Lourdes w Warszawie. [Ewa Karaś]


Za nami kolejny już VI koncert  muzyczny.

HISTORIE PISANE DŹWIĘKAMI / muzyczne portrety – Marek Grechuta

Tym razem przenieśliśmy się do świata bajek Meridy Walecznej i Vaiany. W koncercie zabrzmiały zarówno utwory dobrze znane, jak i te rzadziej wykonywane. Dzięki dwójce wokalistów, którym towarzyszył flet i fortepian, nasze dzieci poznały nowych bohaterów i ich niezwykłe, często bardzo zabawne, historie pisane dźwiękami. Następnie Pani prelegentka zaprezentowała postać  Marka Grechuty. Z wykształcenia architekt,  z zamiłowania malarz, jako piosenkarz obdarzony niezapomnianym głosem, kompozytor, poeta i artysta o wrażliwej duszy był jedną z najważniejszych postaci na polskiej scenie muzycznej. Pozostawił po sobie wiele poetyckich piosenek o niepowtarzalnym klimacie, które okazały się ponadczasowe. Mieliśmy ogromną przyjemność wysłuchania dwóch utworów: „Nie dokazuj”, „Dni który nie znamy”. [M. Kruk]


Ogłoszenie

Zgodnie z decyzją Ministra Edukacji Narodowej wynikającą z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie Szkoły Podstawowej nr 4 w Sulejówku zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie oddziały przedszkolne oraz szkoła nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

Tylko w czwartek 12.03 oraz w piątek 13.03 szkoła zapewnia zajęcia opiekuńcze dla dzieci, których rodzice nie zorganizują opieki.

Przypominam, że czas zawieszenia zajęć nie jest równoznaczny z feriami dla dzieci, w związku z powyższym nauczyciele będą kontaktować się z uczniami poprzez dziennik LIBRUS. Zobowiązuję każdego ucznia oraz rodzica do systematycznego śledzenia nadsyłanych wiadomości i czytania bieżących informacji.

REKRUTACJA do szkoły jest prowadzona zgodnie z harmonogramem. Dokumenty należy składać w sekretariacie szkoły do piątku 20.03.2020 r.

W związku z istniejącym zagrożeniem proszę o przestrzeganie poniższych wytycznych MEN:

Uczniu,

 • przebywaj w domu, nie spotykaj się z kolegami i koleżankami, nie organizuj spotkań i nie bierz w nich udziału. Niedozwolone jest przychodzenie na boisko czy plac zabaw;
 • pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu. Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe);
 • przerwa w funkcjonowaniu Twojej szkoły nie oznacza dni wolnych od nauki;
 • odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w Twojej szkole. Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela;
 • przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz.

Rodzicu,

 • zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie, gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia wiele materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny;
 • jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ZUS;
 • przekaż osobom, które będą opiekować się Twoim dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny;
 • rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz;
 • śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły.

W związku z zamknięciem wszystkich placówek na terenie kraju w załączeniu informacja MEN, oraz informacja komu przysługuje zasiłek opiekuńczy wraz z drukami do wypełnienia przez rodziców.

https://www.gov.pl/web/edukacja/zawieszenie-zajec-w-szkolach

https://www.zus.pl/baza-wiedzy/biezace-wyjasnienia-komorek-merytorycznych/swiadczenia/-/publisher/details/1/komu-przysluguje-dodatkowy-zasilek-opiekunczy-na-czas-opieki-nad-dzieckiem-w-zwiazku-z-zamknieciem-z-powodu-covid-19-zlobka-klubu-dzieciecego-przedszkola-szkoly-/2537033

OŚWIADCZENIE dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Wniosek o zasiłek opiekuńczy


Informacja MEN

Szanowni Państwo,

prosimy o zapoznanie się z informacją Ministerstwa Edukacji Narodowej na temat propozycji dla nauczycieli i dyrektorów do zdalnej nauki z uczniami, dostępną pod linkiem: https://www.gov.pl/web/edukacja/lekcje-z-internetu.

Kuratorium Oświaty w  Warszawie
Al. Jerozolimskie 32
00-024 Warszawa


Jak rozpocząć pracę na platformie – zadania dla ucznia

Wszystkie podane niżej informacje są również zamieszczone na platformie epodreczniki.pl w zakładce „Filmy instruktażowe i instrukcje” .

Rozpoczęcie_pracy_na_platformie_UCZEŃ

Komunikat rozpoczęcie pracy_na_platformie dla nauczycieli/uczniów


Komunikatami Mazowieckiej Policji związanymi z sytuacją epidemiologiczną
„UWAGA, WAŻNE!
Prosimy o zapoznanie się z Komunikatami Mazowieckiej Policji związanymi z sytuacją epidemiologiczną”

W odpowiedzi na zaistniałą sytuację, ale także na apel Ministra Edukacji Narodowej, a przy tym chcąc zachęcić dzieci do przebywania w domu i naukę, w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Dzieci uczą rodziców” Centrum Rozwoju Lokalnego przygotowało serię materiałów dydaktycznych do wspólnej domowej nauki rodziców i dzieci.  W każdą środę i każdy piątek na stronie internetowej www.crl.org.pl ukazują się materiały do pobrania całkowicie za darmo. Zamieszczane lekcje obejmują tematykę bezpieczeństwa, zdrowego trybu życia, promocji sportu, ekologii, historii, a nawet astronomii. Zakres tematyczny i liczba lekcji będzie zależna od rozwoju sytuacji i ewentualnej decyzji co do wydłużenia okresu zamknięcia przedszkoli i szkół podstawowych.

Zapraszamy do pobrania darmowych lekcji. By zachęcić rodziców do większego zaangażowania w wspólną naukę z dziećmi, CRL na profilu na Facebooku (facebook.com/centrum.rozwoju.lokalnego) organizuje konkursy dla dzieci i ich rodziców.

Materiały można pobrać pod adresem:

https://crl.org.pl/2020/03/12/dzieci-ucza-rodzicow-w-domu/

Link do filmiku:

https://www.youtube.com/watch?v=wck8n_rGpSY


Procedury bezpieczeństwa dla rodziców w oddziałach przedszkolnych.

Oświadczenia covid_SP4

Procedury covid_SP4


Życzenia na Dzień Matki

W moim bukiecie majowe kwiatki,
Zakwitły właśnie na ten Dzień Matki,
Małe wiązanki kokardą związane,
Niech żyją sto lat Mamy Kochane!

W tym wyjątkowym dniu najserdeczniejsze życzenia wszystkim Mamom składają Uczniowie grypy 0 a z wychowawcą


1 czerwca Dzień Dziecka


Podsumowanie Konkursu Katyńskiego „Polegli na nieludzkiej ziemi” pod patronatem Burmistrza Miasta Sulejówek Serdecznie gratulujemy Frankowi Korszli  za zajęcie 1 miejsca oraz Zosi Gacy za zajęcie 3 miejsca.

Organizatorem Konkursu był Zespól Szkół Ponadgimnazjalnych im. I.J. Paderewskiego w Sulejówku. Konkurs składał się z II etapów.

I etap konkursu miał charakter gry przestrzennej sprawdzającej wiedzę z zakresu  stosunków polsko-radzieckich w latach 1939-1956, ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej i Zbrodni katyńskiej.

II etap polegał na nakręceniu zwiastuna filmu (trailera) związanego tematycznie ze Zbrodnią Katyńską.

Dziękuję Wszystkim Uczniom, którzy zainteresowali się tematyką Zbrodni Katyńskiej i wykazali się znajomością faktów historycznych w konkursie wiedzy.

I.Tkaczyk


Zosia Gaca laureatką Konkursu Kuratoryjnego !!!

W bieżącym roku szkolnym grupa uczniów naszej szkoły uczestniczyła w kuratoryjnym konkursie tematycznym dla uczniów klas 4-8 szkoły podstawowej z województwa mazowieckiego „Jan Paweł II – człowiek odwagi” .

W 2020 r. obchodzona  była 100. rocznica urodzin Karola Wojtyły, która przypadła 18 maja, ósma edycja konkursu tematycznego dla młodzieży z województwa mazowieckiego miała przybliżyć jego uczestnikom postać Karola Wojtyły i jego biografię.

Głównym tematem Konkursu było ukazanie Jana Pawła II jako człowieka odważnych czynów i mężnego ducha. Wkraczający w dorosłość Karol Wojtyła mierzył się najpierw z trudną rzeczywistością wojny, a później jako kapłan oraz głowa Kościoła diecezjalnego i  powszechnego konfrontował się z komunizmem na świecie i w Polsce.

Jan Paweł II z odwagą i otwartością podróżował w różne rejony świata i spotykał się z milionami ludzi oraz mimo widocznej choroby pozostał aktywny do końca życia. Jan Paweł II jest w tym względzie autorytetem i przewodnikiem dla współczesnej młodzieży. Takim autorytetem jest na pewno dla tych,  którzy przystąpili do konkursu.

W etapie szkolnymudział wzięły następujące osoby:  z kl. VIII A: Zofia Gaca, Maja Klepacka, Anna Wojtyńska, z kl. VI B: Zofia Mielcarz, Zuzanna Sawicka i Patrycja Obłoza oraz z kl. VI A Bartomiej Zagańczyk Do drugiego etapu zakwalifikowały się cztery osoby: Zofia Gaca, Zofia Mielcarz, Zuzanna Sawicka i Patrycja Obłoza. 29 stycznia wzięły one udział w etapie rejonowym. Do finału konkursu kuratoryjnego awansowała Zofia Gaca. Finał odbył się w formie zdalnej w dniu 26 maja. Zosia została laureatką. Wielkie gratulacje dla Zosi!!!

Ewa Karaś


Sukcesy w Kangurze Matematycznym

Miło nam poinformować, o sukcesach naszych uczniów w Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny 2020. Wynik bardzo dobry uzyskały 2 uczennice: Dorota Moryś z kl. II a Julia Gorzeń z klasy II b.

Wyróżnienia otrzymali: Andrii Maliukin z kl. II b, Szymon Czostek z kl. III a, Maja Królak z kl. III a, Antonii Tomkiewicz z kl. III a, Julian Szudy IV a, Nikodem Milewski VI a.       Gratulujemy


Dziękujemy…

W roku szkolnym 2019/2020   przeprowadziliśmy „Akcję nakrętkową dla Agnieszki” – podsumowanie akcji miało odbyć się  na Koncercie Charytatywnym „Dla Agnieszki”  w dniu 16 maja w czasie Pikniku Rodzinnego. Jednak ze względu na sytuację pandemii  koncert się nie odbył. W naszej szkole przeprowadzony został Szkolny Konkurs Nakrętkowy. Najwięcej nakrętek zebrała klasa II A –ponad 158 kg, III A – ponad 112 kg i I B prawie 96 kg. Nagrody zwycięzcy otrzymają we wrześniu.

W akcji uczestniczyły placówki oświatowe z Sulejówka – Szkoła Podstawowa nr 1, Szkoła Podstawowa nr 2, Szkoła Podstawowa nr 3, Miejskie Przedszkole nr 1, Miejskie Przedszkole nr 2, Prywatna Szkoła Podstawowa im. Rodziny Moraczewskich, Zespół Społecznych Szkół Specjalnych „Otwartych Serc” oraz Szkoła Podstawowa w Chobocie. Udało nam się wspólnie zebrać i wywieźć ponad 2 tony nakrętek. Zebrane fundusze przeznaczamy na zakup gorsetu dla Agnieszki – uczennicy Szkoły Podstawowej „Otwartych Serc” w Sulejówku. Jest ona osobą z zespołem Cornelia de Lange oraz mózgowym porażeniem dziecięcym. Dziękujemy uczniom, rodzicom, nauczycielom i pracownikom wszystkich placówek, które zaangażowały się w zbieranie nakrętek. Zachęcamy do dalszej zbiórki. Przed nami wakacje i na pewno będą okazje do tego, aby małe kolorowe nakrętki nie znalazły się w koszach na śmieci, ale w naszych kieszeniach. A po wakacjach u nas w szkole … bo zbieramy dalej…. potrzebujących jest jeszcze wielu… Ewa Karaś&Dorota Stępień


List na zakończenie roku szkolnego

List do całej społeczności szkolnej na zakończenie roku szkolnego https://sp4sulejowek.pl/wp-content/uploads/2020/06/List.pdf


Zakończenie roku ósmoklasistów Dziś, 26 czerwca 2020 roku, mury naszej szkoły, SP4 w Sulejówku, opuścił kolejny rocznik ósmoklasistów – klasy 8a i 8b.

Niestety, tegoroczne pożegnanie było inne niż wszystkie poprzednie: bez uroczystego poloneza, balu ósmoklasistów – ciche, skromne, symboliczne, choć na niejednej twarzy zagościł uśmiech… Cóż się dziwić – dotarliśmy szczęśliwie do końca roku szkolnego, który niespodziewanie zmienił całą naszą edukację i kazał nam się zmierzyć z największym od dziesięcioleci globalnym kryzysem dosłownie  z dnia na dzień. Nic nie było „normalne”, wszyscy uczyliśmy się nowych form pracy oraz współdziałania na innych niż do tej pory zasadach. Napotykaliśmy na wiele trudności, nie uniknęliśmy przy tym błędów, ale chyba udało się nam  zrealizować to, co dla nas wszystkich było najważniejsze!

Niektórzy z nas mieli na twarzach maseczki, na rękach rękawiczki ochronne, a przy tym staraliśmy się zachować bezpieczny dystans.  W pełnym słońcu ciepłymi słowami Absolwentów pożegnała Pani Dyrektor Anna Rogala. Wychowawcy klas ósmych pogratulowali i podziękowali swoim uczniom, życząc im udanych wakacji oraz spełnienia planów związanych z wyborem szkół. Tradycyjnie wręczono listy gratulacyjne dla rodziców uczniów osiągających najlepsze wyniki w nauce, świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody dla najlepszych absolwentów.

Miejmy nadzieję, że po wakacjach wszystko wróci do normy, a nasi Absolwenci będą mogli spokojnie rozpocząć kolejny etap w ich życiu.


Daliśmy radę – zakończenie roku szkolnego 2019/2020 Zapraszamy do obejrzenia galerii przedstawiającej odbiór świadectw przez uczniów !!!

Prace uczniów wykonane w czasie narodowej kwarantanny w roku 2019/20