Godziny otwarcia biblioteki
Poniedziałek 745-1440
Wtorek 745-1340
Środa 745-1145
Czwartek 745-1435
Piątek 745-1340
Regulamin biblioteki Szkoły Podstawowej nr 4 im. Janusza Korczaka
- Biblioteka służy uczniom, nauczycielom, rodzicom i innym pracownikom szkoły.
- Biblioteka czynna jest w dniach i godzinach podanych na stronie internetowej szkoły.
- Ze zgromadzonych w bibliotece zbiorów korzystać można:
- wypożyczając je do domu (lektury, literatura piękna i literatura popularnonaukowa;
- czytając, przeglądając na miejscu (księgozbiór podręczny, czasopisma);
- korzystając w salach lekcyjnych (książki i filmy przekazane do pracowni do dyspozycji nauczyciela)
- Jednorazowo można wypożyczyć dwie książki na okres trzech tygodni
(z możliwością przesunięcia terminu zwrotu) - Uczniowie przygotowujący się do konkursów i olimpiad mają prawo do wypożyczenia większej liczby książek.
- Wypożyczone książki należy chronić przed zniszczeniem i zgubieniem.
- Czytelnik, który zgubi lub zniszczy książkę, musi odkupić taką samą lub inną wskazaną przez nauczyciela bibliotekarza, o wartości równej cenie książki zgubionej.
- Wszystkie wypożyczone z biblioteki książki należy zwrócić przed końcem roku szkolnego. Możliwe jest jednak, po wcześniejszym ustaleniu, wypożyczanie beletrystyki na wakacje lub ferie.
- Czytelnicy opuszczający szkołę (uczniowie i pracownicy) zobowiązani są do rozliczenia się z biblioteką.
W bibliotece obowiązuje cisza i zakaz spożywania posiłków.
Regulamin biblioteki szkolnej oraz czas pracy zostały zatwierdzone przez Radę Pedagogiczną.
Dzieci, które czytają, lepiej się uczą, myślą pozytywnie, a ponieważ poziom wykształcenia wiąże się z sukcesem i zadowoleniem z życia, można przypuszczać, że są szczęśliwsze. – Mirosława Bogacz
Szanowni Państwo!
Rodzina odgrywa bardzo ważną rolę w kształtowaniu u dzieci nawyku czytania. Nie zapominajmy, że pierwszy kontakt dziecka z książką ma miejsce właśnie w domu rodzinnym. Nauka w szkole to kolejny etap, w którym możemy utrwalać u małych czytelników zamiłowanie do książek.
Wyrobienie nawyku regularnego czytania i sprawienie, aby książki były dla dziecka ważne, może się udać tylko dzięki zgodnej współpracy domu i szkoły. O tym, jakie znaczenie mogą mieć dla dzieci książki musimy pamiętać my nauczyciele, jak i Państwo, Rodzice. Od dawien dawna rodzice i dziadkowie czytali swoim dzieciom bajki. Postarajmy się, aby tak było nadal. Nie zapominajmy o korzyściach, które płyną z czytania dzieciom.
10 powodów dla których warto czytać dziecku książki:
- Czytanie książek zacieśnia więź uczuciową między rodzicami a dzieckiem. Dziecko wsłuchane jest w głos rodzica, a bliski kontakt daje mu poczucie bezpieczeństwa.
- Książki rozwijają wyobraźnię dziecka. Po zakończeniu czytania możemy zapytać: czy wiesz, co wydarzyło się później?
- Słuchanie bajek rozwija inteligencję dziecka, wzbogaca słownictwo, uczy ładnego budowania zdań i zachęca do samodzielnej nauki czytania.
- Książki wychowują. Jeżeli dobierzemy odpowiednia lekturę, dzieci będą utożsamiały się z książkowym bohaterem.
- Książki wyrabiają wrażliwość. Dziecięce problemy opisane w bajkach na pewno poruszą niejedno serduszko.
- Słuchanie książek odpręża i pozwala przyjemnie spędzić czas. W dziecięcym życiu są momenty, kiedy dobra bajka, przeczytana ciepłym, modulowanym głosem jest niezastąpiona.
- Książki rozwijają pasję kolekcjonerską. Wiele wydawnictw proponuje serie książeczek. Czekając na kolejne odcinki przygód bohatera, dziecko rozbudza w sobie ciekawość.
- Czytanie książek przekazuje nam wiele informacji o dziecku. Niektóre dzieci lubią słuchać ciągle tych samych bajek. Często może to być znak, że coś je nurtuje, niepokoi lub cieszy.
- Książki porządkują dziecięcy świat. Dzięki bajkowym postaciom dziecku łatwiej jest zrozumieć codzienne sprawy.
- Książki podpowiadają, jak porozumieć się z rówieśnikami i rodzeństwem. Kłótnia z kolegą, bratem czy siostrą to problem, ale w wielu książkach znajdują się opowieści, które pomogą dziecku sobie z nim poradzić.
Pamiętajmy zawsze o tych zaletach. Stwórzmy dziecku jego własną biblioteczkę. Niech to będzie półka przeznaczona wyłącznie na książki (na początku – bajki). Nie musimy kupować drogich książek. Możemy ich poszukać na kiermaszach czy w antykwariatach. Jeśli chcemy dać dziecku prezent, kupmy mu książkę. Na pewno będzie się cieszyło, kiedy przeczyta ją z Rodzicem. Pamiętajmy –„ nie czytamy dlatego, że biedniejemy, lecz biedniejemy dlatego, że nie czytamy”. Pamiętajmy również o tym, że istnieją biblioteki, w których na dzieci czeka wiele wspaniałych książek.
Brytyjczycy uważają, że intelektualny i emocjonalny rozwój dzieci, którym czyta się od najmłodszych lat, jest o 30% szybszy niż dzieci, którym rodzice nie czytają. Czytajmy dzieciom i zróbmy wszystko, aby w przyszłości same czytały. Szanowni Państwo, pamiętajmy – nie rodzimy się z potrzebą czytania, tę potrzebę się nabywa. Dzieci, którym od najmłodszych lat czytamy i w których zaszczepiamy miłość do książek, na pewno będą czytać w przyszłości.
10 rad dla Rodziców, którzy chcą, aby ich dzieci czytały:
- Rozmawiaj z dzieckiem.
- Zawsze słuchaj, co dziecko ma ci do powiedzenia.
- Kup dziecku czasopismo dla maluchów.
- W księgarni wybieraj książki wspólnie z dzieckiem.
- Wybierz się ze swoim dzieckiem do biblioteki.
- Kontroluj, ile czasu dziecko spędza przed telewizorem czy komputerem.
- Rozwiązuj z dzieckiem krzyżówki, rebusy, zagadki.
- Stwórz dziecku jego własną biblioteczkę.
- Czytaj dziecku przynajmniej przez 10 minut dziennie.
- Pamiętaj – szkoła Ci pomoże.