2022-12-02

Śladami Józefa Piłsudskiego

16 listopada br. tuż po 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości klasy VII a i VIII a z nauczycielami udały się do Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Podczas zwiedzania z przewodnikiem w kolejnych galeriach ekspozycji, poznaliśmy miejsca bliskie bohaterowi
wystawy „Dla Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski 1867-1935”. Udaliśmy się w podróż w czasie
przez wsie, miasta, a nawet metropolie świata. Nie poznaliśmy wyłącznie biografii Marszałka,
ale także przypomnieliśmy sobie historię Polski. Osią całej wystawy były myśli polityczne
bohatera, wartości i idee, które kształtowały osobowość wielkiego wodza.

W muzeum mogliśmy podziwiać rodzinne pamiątki Piłsudskich, odznaczenia państwowe i unikalne dokumenty własnoręcznie podpisane przez samego Józefa Piłsudskiego. Nie małe wrażenie zrobiły na nas wystawy multimedialne, które prezentowały oryginalne nagrania polityków z czasów tworzenia
na nowo polskiej państwowości.
Wycieczka do muzeum to najlepsza lekcja historii, jaka mogła nam się przytrafić! [R. Szczecińska]