2021-01-17

Kalendarze adwentowe 2a

Kalendarze adwentowe są formą oczekiwania na Święto Bożego Narodzenia. Zwyczaj tworzenia takich kalendarzy pochodzi z Niemiec, gdzie w XIX wieku zaczęto wieszać wieńce adwentowe. Zapalano na nich kolejno 4 świece, symbolizujące upływ czterech tygodni adwentu. Zwyczaj ten spodobał się dzieciom, którym milej upływało oczekiwanie i dla których czas nabierał bardziej konkretnego, materialnego znaczenia.
Wkrótce w bogatych rodzinach zaczęto obdarowywać najmłodszych kartonowymi kalendarzami, gdzie w okienkach kryły się obrazki religijne. Dziś kalendarze także umilają oczekiwanie. Pomagają odliczać dzieciom czas i stanowią ciekawą ozdobę zanim w domu zamieszka choinka. Często na dzieci czekają w kalendarzu niespodzianki – małe łakocie, albo inne drobiazgi – kolorowe szklane kulki, skarpetki, kredki lub pomysły na przedświąteczne aktywności.
Uczniowie klasy 2a na zajęciach plastycznych wykonali kalendarze adwentowe. W “okienkach” kalendarza napisali zadania, które wykonają wspólnie podczas nauczania zdalnego np.: wspólne śpiewanie kolęd, wykonanie ozdób na choinkę, redagowanie życzeń, wykonanie kartek świątecznych. Pozostałe okienka każdy uczeń wypełnił samodzielne. Podczas tworzenia zadań uczniom towarzyszyli rodzice oraz rodzeństwo. Powstały kolorowe pełne  pomysłów na aktywności przedświąteczne kalendarze adwentowe. Będą one okazją do wspólnego spędzenia zimowych dni w oczekiwaniu na magiczne Boże Narodzenie.