2023-02-04

2018/19

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2018/2019 odbędzie się 3 września 2018 r.:

o godz. 9.00 – dla klas IV-V, VII-VIII oraz III gim.;
o godz. 10.00 – dla klas I-II i oddziałów  przedszkolnych.

Od dnia 31 sierpnia w godz. 7-15 można zapisywać dzieci na obiady.


Wybory do Młodzieżowej Rady Miasta

Szkolna Komisja Wyborcza
przy Szkole Podstawowej nr 4 im Janusza Korczaka

informuje
informuje, iż do dnia 25 września 2018 r.
do godz. 12:00
przyjmowane są zgłoszenia kandydatów do

MŁODZIEŻOWEJ RADY MIASTA
Pobieranie materiałów i rejestrowanie kandydatów na radnych odbywać się będzie u

 1. Joanny Zyskowskiej
  Szkoła Podstawowa nr 4 – wybieramy 2 kandydatów

Kalendarz wyborczy do MRM

 • od 17.09.2018 r. do 25.09.2018 r. do godz. 12.00
  Przyjmowanie zgłoszeń (rejestrowanie) kandydatów na radnych
  do Młodzieżowej Rady Miasta
 • do 25.09.2018 r.
  Sporządzenie listy kandydatów na radnych i podanie do publicznej wiadomości
 • 09.2018 r. godz. 9:00-14:00 Głosowanie

10.2018 r. Podanie do publicznej wiadomości informacji o wynikach wyborów.


W tym roku zbieramy nakrętki dla BARTKA

Nie bądźmy obojętni na drugiego człowieka. Nakrętki choć są małe, to jednak mogą też okazać się wielką pomocą.

W bieżącym roku szkolnym kontynuujemy zbiórkę plastikowych nakrętek. Od 1 października rusza nasz coroczny Nakrętkowy Konkurs Międzyklasowy.  Pod koniec roku szkolnego planujemy organizację koncertu charytatywnego z udziałem przedstawicieli placówek zaangażowanych w naszą akcję.

Zebrane fundusze przeznaczymy na pomoc dla 7-letniego Bartka, który urodził się w dużej zamartwicy okołoporodowej. Uraz okołoporodowy zostawił po sobie ślad w postaci mózgowego porażenia dziecięcego czterokończynowego i padaczki lekoopornej. Po częstych zapaleniach płuc doszło do niewydolności oddechowej. Aby ułatwić mu oddychanie została założona rurka tracheotomijna. Od urodzenia miał zaburzenia ssania i połykania, karmiony jest przez sondę żołądkową (PEG). Samodzielnie nie siedzi, nie chodzi. Swoje potrzeby komunikuje płaczem, śmiechem lub mimiką twarzy.

Bartuś wymaga ciągłej i intensywnej rehabilitacji, zajęć z logopedą, integracji sensorycznej, zarówno w domu jak i specjalistycznych ośrodkach rehabilitacyjnych oraz kosztownego leczenia. Zebrane fundusze przeznaczymy na kontynuację rehabilitacji Bartka.

Dodatkowo chcemy zachęcić do działań na rzecz poprawy stanu środowiska naturalnego oraz do rozpowszechniania wiedzy na temat możliwości recyklingu odpadów oraz wykorzystania surowców wtórnych.

Zapraszamy do przyłączenie się do naszej akcji wszystkich uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników.

REGULAMIN-konkursu

 


 Przedstawiciele MRM na rok 2018/19

Przedstawiciele do Młodzieżowej Rady Miasta wybrani 27 września 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 4

Michał Karpowicz

Oskar Kuzka


I miejsce w powiecie dla Leny Kulczyckiej z II a!

We wtorek 16 X 2018r. dwoje uczniów naszej szkoły wzięło udział w Powiatowym Przeglądzie Patriotycznym „Tu wszędzie jest nasza Ojczyzna” w Gminnym Centrum Kultury im. Heleny Wielobyckiej w Mrozach.
W kategorii klas I-III wystąpiła Lena Kulczycka z klasy II a, a w kategorii klas IV- VI – Krzysztof Wanke z klasy IV a.
Lena zdobyła w swojej kategorii – I miejsce. Gratulacje!!!

Ewa Karaś

 

 


Spotkanie z Komendant Straży Miejskiej i Policjantami

Dzień 12 października 2018 r. na długo pozostanie w pamięci uczniów klas: Ia, Ib i IIa. Otóż tego dnia w naszej szkole odbyło się spotkanie z Komendant Straży Miejskiej Panią Edytą Koślacz i Policjantami dzielnicowymi Panią Katarzyna Zych i Panem Wiesławem Jurczykiem z Komisariatu Policji w Sulejówku.

Tematem spotkania było utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w szkole i w domu. Pani Komendant w jasny i klarowny sposób przekazała dzieciom informację o podstawowych zasadach zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię. Wytłumaczyła jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się  o pomoc w sytuacji zagrożenia. Po omówieniu wszystkich zasad Policjanci pokazali dzieciom kajdanki co wzbudziło wielkie zainteresowanie u uczniów.

Ogromną niespodzianką i wielka radością było zaproszenie dzieci przez Policjantów do radiowozu. Dzieci z zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonych gości. Mam nadzieję, że rady te uczniowie zastosują w codziennym życiu.

M. Kruk, A. Bujakowska, M. Izdebska


WYGRALIŚMY!!! POJECHALIŚMY!!! ZWIEDZILIŚMY!!!

„Ten jest dobry, kto chce być dobry” to tytuł międzypowiatowego konkursu składającego się z akcji charytatywnej oraz testu z życia Świętego Brata Alberta dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z powiatów: garwolińskiego, mińskiego i węgrowskiego, który odbył się w roku szkolnym 2016/2017. Jako czyn charytatywny wybraliśmy przyłączenie się do programu pomocy konkretnym rodzinom syryjskim w ramach akcji Rodzina Rodzinie zainicjowanej przez Caritas Polska.

Naszą akcję zatytułowaliśmy „Nasza Szkolna Rodzina pomaga Rodzinie z daleka”  Głównym celem była pomoc skierowana do starego miasta w północnej Syrii – Aleppo. Udało nam się zebrać 1200 zł i przekazać je na pomoc konkretnej rodzinie w Syrii.

Druga część konkursu to udział trzyosobowej reprezentacji szkoły w drużynowym Teście Wiedzy o Życiu i Działalności Świętego Brata Alberta. 17 maja 2017 r. Magda Mroczek, Karina Więch i Natalia Błachnio reprezentowały naszą szkołę w tych zmaganiach. O wyniku konkursu miała zadecydować suma punktów otrzymanych za rozwiązany test i czyn charytatywny. Nasz czyn i wspaniałe odpowiedzi dziewczyn sprawiły, że zajęliśmy I miejsce w powiecie i zdobyliśmy główną nagrodę – wyjazd do Brukseli.

Na nagrodę warto było czekać. W dniach 2-7 września tego roku dziewczęta Magda, Karina i Natalia pod opieką p. Ewy Karaś i p. Doroty Stępień uczestniczyły w wyjeździe do Brukseli. W trakcie pobytu w Belgii zamieszkaliśmy 30 km od Liege, w miejscowości Comblain-La-Tour w domu Polskiej Macierzy Szkolnej w Belgii. Byliśmy nad Morzem Północnym w miejscowości Ostenda, a później zwiedziliśmy piękne miasteczko Brugia -nazywane flamandzką Wenecją. Główny punkt naszego wyjazdu, to wizyta w Parlamencie Europejskim. Jego centralną część stanowi okrągła, przeszklona forma, która połączona została za pomocą łącznika z drugim, nieco mniejszym, również przeszklonym budynkiem. Całość robi naprawdę imponujące wrażenie, dlatego warto obejrzeć go osobiście. Dodatkowo przed głównym wejściem znajdują się maszty, na których trzepocą flagi wszystkich państw członkowskich. Wnętrze gmachu oraz główna sala plenarna wyglądają równie imponująco, co jego zewnętrzna część. Ogromna sala, w której posłowie gromadzą się by prowadzić rozmowy i debaty na najważniejsze tematy ustawiona jest w formie okręgu, na czele, którego stoi Przewodniczący. W jego pobliżu znajduje się również siedziba Rady Europejskiej oraz nowoczesne centrum dla zwiedzających – Parlamentarium. Mieliśmy okazję zobaczyć miejsca, które do tej pory znaliśmy tylko ze zdjęć czy relacji telewizyjnych. Później czekało nas zwiedzanie Atomium i przepięknej Starówki w Brukseli.

Atomium to wielka budowla przedstawiająca kryształ żelaza, zbudowana z okazji wystawy Expo w 1958 roku. Wysokość modelu to 103 metry, a jego waga to aż 2400 ton, składa się on z 9 kul złączonych tunelami, w których znajdują się schody ruchome. Brukselska starówka zaliczana jest do najpiękniejszych w Europie. Ostatniego dnia pojechaliśmy do holenderskiego miasta Maastricht. To w tym mieście w 1992 roku został podpisany przez Radę Europejską traktat tworzący Unię Europejską oraz walutę Euro.

Wyjazd był dla nas również doskonałą okazją do przekonania się, jak smakują prawdziwe belgijskie frytki, belgijska czekolada czy belgijskie gofry!

Ewa Karaś i Dorota Stępień

Więcej o naszym wyjeździe będzie można wkrótce przeczytać w naszej szkolnej gazetce.


Tydzień Zakazanych Książek

Tydzień Zakazanych Książek po raz pierwszy został zorganizowany  w 1982r. Inicjatorem akcji jest Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotekarzy (American Library Assotiation). Celem jest zwrócenie uwagi na wolność słowa, cenzurę i zakazywanie publikacji.  Według wyliczeń Stowarzyszenia w ciągu ostatnich 40 lat próbowano ocenzurować lub ocenzurowano ponad 11 tysięcy tytułów. Powody były różne, najczęściej chodziło o ochronę dzieci przed niewłaściwymi treściami.

W naszej szkolnej bibliotece również przygotowałyśmy wystawę książek, które w różnym czasie, z różnych powodów i w różnych miejscach na świecie były zakazane lub ocenzurowane. Z opisów, które zostały umieszczone w bibliotece, uczniowie poznali historię cenzury  każdej wystawionej książki.

Bibliotekarki

Dorota Stępień & Beata Chrzanowska


Pasowanie na Czytelnika

W bibliotekach szkolnych w październiku dzieje się dużo różnych imprez. We wtorek 23 października najmłodsi uczniowie naszej szkoły zostali oficjalnie przyjęci do grona czytelników szkolnej biblioteki. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą na temat baśni – rozpoznawali tytuły baśni po czytanych fragmentach, każdy uczeń losował rekwizyt i musiał rozpoznać z jaką baśnią się kojarzy. Następnie nowi czytelnicy zostali zapoznani z regulaminem wypożyczania książek i zachowania się w bibliotece. Pierwszoklasiści złożyli ślubowanie oraz zostali uroczyście pasowani na czytelników. Na pamiątkę wszyscy otrzymali dyplomy i zakładki do książek.

Bibliotekarki

                                                Dorota Stępień & Beata Chrzanowska


Dzień dla Niepodległej w „Czwórce”

Piątek 9 listopada był w naszej szkole – Szkole Podstawowej nr 4 im. Janusza Korczaka w Sulejówku – dniem wyjątkowym.

Na dwa dni przed długo oczekiwanymi uroczystościami związanymi z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości społeczność naszej szkoły realizowała własny projekt pt. A to Polska właśnie… W piątek, 9 listopada, od samego rana nauczyciele przedmiotów i nauczyciele wychowawcy wraz z uczniami przygotowywali się do prezentacji przedsięwzięć podjętych dla uczczenia tej doniosłej rocznicy. Udekorowana biało-czerwonymi barwami szkoła rozbrzmiewała śpiewami i wypełniła się przeróżnymi aromatami. Można było między innymi spróbować potraw z okresu międzywojennego, przenieść się w zamierzchłe czasy za sprawą galerii starych fotografii z rodzinnych archiwów, dowiedzieć się, w jakich okolicznościach powstał „szczypiorniak”, czyli polska odmiana piłki ręcznej, czy po prostu pooglądać wystawy okolicznościowych plakatów, map, gazetek, konkursowych zdjęć. Uczniowie klasy VII przygotowali dla nauczycieli i pracowników szkoły kokardy narodowe, a dzieci z klasy IV napisały dla Polski piękne życzenia, które można było przeczytać w jednej z klas.  Było gwarno i radośnie.

Uczniowie klas I i II wysłuchali okolicznościowego koncertu pt. Gdzie Polska – tam moje serce i przepięknie, uroczyście wykonały Hymn Narodowy. Dzieci z oddziałów przedszkolnych uczestniczyły w lekcji pt. Mały Polak w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Następnie wszyscy zgromadzili się na sali gimnastycznej, by jako jedni z ponad 4 milionów uczniów z całej Polski uczestniczyć w niezwykłym przedsięwzięciu, jakim było, uroczyste odśpiewanie o symbolicznej godzinie 1111 czterech zwrotek Hymnu Narodowego.

Po krótkiej przemowie pani Anny Rogali, dyrektor szkoły, uwagę i serca nauczycieli    i uczniów skradli młodzi artyści – aktorzy, tancerze oraz piosenkarze, którzy pod opieką pań: Marzeny Gańko, Ewy Karaś, Ilony Tkaczyk i Joanny Zyskowskiej przygotowali poruszające, pełne emocji i wrażeń widowisko słowno-muzyczne pt. Pisk białego orła.

Ostatnim elementem Dnia dla Niepodległej był konkurs wiedzy o naszym kraju przygotowany przez panią Magdalenę Wojtecką. Wzięło w nim udział 8 drużyn z klas VII-VIII szkoły podstawowej i III gimnazjum. Zawodnicy musieli zmierzyć się z pytaniami z zakresu historii, geografii oraz języka ojczystego. Dzięki temu, że quiz przeprowadziliśmy na platformie Kahoot przy użyciu szkolnych tabletów, wszyscy mogli śledzić na ekranie zmagania drużyn i sprawdzić swoją wiedzę. Po dynamicznej rozgrywce i przy dużym zainteresowaniu wszystkich uczniów, wyłoniono zwycięzców, których nagrodzono gromkimi brawami i bonami edukacyjnymi ufundowanymi przez panią dyrektor.

Uroczystość zwieńczyło wspólne śpiewanie pieśni powstańczych i patriotycznych, co zabrzmiało naprawdę imponująco!

To był wyjątkowy dzień dla wszystkich. Przeżyliśmy wiele chwil wzruszeń i dobrych emocji. Poczuliśmy się jedną wielką rodziną. Słowa nie oddadzą naszych uczuć i tego, co działo się przez cały dzień w naszej szkole, więc zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Szkoda, że następna taka rocznica jest dopiero za kolejnych 100 lat…      /M. Kalbarczyk/


Pasowanie na ucznia

„Ślubuję być dobrym Polakiem
dbać o dobre imię swej klasy i szkoły…”

Dnia 30 października 2018r. uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani na uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 im. Janusza Korczaka w Sulejówku. Data ta na długo pozostanie w sercach i pamięci naszych najmłodszych uczniów z klasy Ia i Ib.
W tym uroczystym wydarzeniu uczestniczył Burmistrz Miasta Sulejówek Pan Arkadiusz Śliwa, Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Pani Małgorzata Lubecka, dwie Panie dyrektor z zaprzyjaźnionych szkół Pani Elżbieta Kałużyńska i Pani Hanna Semeniuk. Dyrektor szkoły Pani Anna Rogala, Wicedyrektor szkoły Pani Ilona Tkaczyk, nauczyciele, rodzice, brać uczniowska ze starszych klas.
Uczniowie z wielkim zaangażowaniem recytowali wiersze, śpiewali piosenki, pokazywali swe talenty aktorskie. Udowodnili, że wiedzą bardzo dużo o szkole, swojej ojczyźnie pięknie śpiewali piosenkę zaczynającą się od słów: „Jestem Polką i Polakiem dziewczynka fajną i chłopakiem”. Dowiedli, że znają zasady dobrego wychowania oraz, że w pełni sprostają obowiązkom ucznia. Doskonale poradzili sobie z egzaminem przygotowanym przez koleżankę ze starszej klasy i samorząd uczniowski. Co potwierdzili głośnymi oklaskami wszyscy zebrani goście i rodzice. Pierwszoklasiści swój „pierwszy egzamin” zdali śpiewająco.
Podniosłym akcentem uroczystości był moment ślubowania uczniów złożony na Sztandar Szkoły. Najważniejszym przeżyciem było pasowanie na ucznia, kiedy Pani Dyrektor dużym ołówkiem dotykała ramienia każdego dziecka. Następnie Pani Wicedyrektor wręczyła dzieciom tarcze z logiem szkoły, a my wychowawczynie klas każdemu dziecku dałyśmy dyplomy. Natomiast samorząd uczniowski przekazał na nasze ręce upominki dla dzieci w postaci długopisu i małe roślinki, które posłużą dzieciom i przypomną o codziennym obowiązku dbania o roślinę.
Było to święto dzieci z klas pierwszych i ich rodziców. W tym ważnym dniu dzieci pamiętały o rodzicach, którym dziękowały za trud wychowania, wsparcie. Po części oficjalnej były pamiątkowe zdjęcia i wielki – pyszny tort.

Monika Kruk, Aleksandra Bujakowska


Podsumowanie konkursu na najlepszą gazetkę

PODSUMOWANIE MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU NA NAJLEPSZĄ GAZETKĘ SZKOLNĄ POŚWIĘCONĄ 100 -LECIU ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI POD HONOROWYM PATRONATEM BURMISTRZA MIASTA SULEJÓWEK

W roku setnych urodzin wolnej Polski zespół redakcyjny gazetki szkolnej „Coolschool” pod opieką pani Doroty Stępień i pani Renaty Szczecińskiej ogłosił międzyszkolny konkurs. Zadanie konkursowe polegało na zredagowaniu specjalnego numeru tematycznie poświęconego odzyskaniu przez Polskę Niepodległości. Do rozgrywek stanęli dziennikarze z gazetek: „Wieści z Trójki” ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Sulejówku, gazety „Co tam w budzie?” ze Szkoły Podstawowej nr 1 i Liceum Ogólnokształcącego im. I.Paderewskiego w Sulejówku oraz nasza gazetka „Coolschool”. Wszystkie czasopisma podjęły temat działań związanych z utraconą wolnością. Zawierały różnorodne formy dziennikarskie i ciekawą szatę graficzną. Jednogłośnie postanowiliśmy uhonorować wszystkich uczestników konkursu równorzędnymi nagrodami.

Gratulujemy zaangażowania w tworzenie tych wyjątkowych numerów w roku stulecia odzyskania Niepodległości.


Otwarcie placu zabaw w SP4

W zimowe grudniowe przedpołudnie najmłodsi uczniowie naszej szkoły (O, kl. I-IV), uczestniczyli w uroczystym otwarciu placu zabaw, siłowni plenerowej oraz miasteczka ruchu drogowego. Czerwoną wstęgę przeciął gość honorowy, Pan Burmistrz Miasta Sulejówek, Arkadiusz Śliwa, który podczas krótkiego przemówienia oficjalnie otworzył nasze „małe miasteczko zabawy”.

W uroczystości uczestniczyły także: Pani Diana Znój, przedstawiciel Referatu Planowania i Realizacji Projektów w Urzędzie Miasta oraz Przedstawiciel Rady Rodziców Pani Magdalena Dobosiewicz. Dyrektor Szkoły Pani Anna Rogala złożyła w imieniu całej społeczności szkolnej podziękowania na ręce Władz Miasta za wybudowanie placu zabaw na terenie naszej szkoły. Na zakończenie uroczystości radości i śmiechów nie było końca, ponieważ dzieci mimo zimowej aury musiały wypróbować wszystkie urządzenia na placu zabaw.


Koncertowy 11 grudnia

W pewien grudniowy wtorek
Rozsypał się w naszej szkole z nutkami worek.
Odbył się koncert z udziałem akordeonu,
Już teraz ten instrument nie jest obcy nikomu.
Muzyka współczesna i klasyczna nam grała
A bohaterką była gwiazdka mała,
Co do Stajenki Betlejemskiej zaglądała.
Nawiązaliśmy kontakt telefoniczny z Mikołajem Świętym.
Za piękny nasz śpiew kolęd obiecał nam prezenty.
Były śpiewy, tańce i rozmowy.
A wszystko odbyło się w klimacie świątecznym i zimowym.


Najpiękniejsza choinka bożonarodzeniowa – rozstrzygnięcie konkursu

W listopadzie został ogłoszony konkurs na „NAJPIĘKNIEJSZĄ CHOINKĘ BOŻONARODZENIOWĄ”. Otrzymałyśmy 33 prace konkursowe z klas 0-II, które można było podziwiać na dolnym korytarzu. Jury konkursowe miało bardzo trudny wybór ponieważ choinki były przepiękne, twórcze i oryginalne. Gdy wreszcie najpiękniejsze choinki zostały wybrane, postanowiłyśmy wręczyć nagrody. Uroczyste wręczenie nagród miało miejsce w piątek 21.12.2018r. na sali gimnastycznej podczas Jasełek szkolnych. A oto uczniowie, których prace zajęły najlepsze miejsca w konkursie plastycznym:

Z grup zerowych: pierwsze miejsce Antoni Kruk, drugie Wanda Piwek, trzecie Gabriela Grzeszczuk. Z klas pierwszych: pierwsze miejsce Hanna Linka, drugie Daria Beruda, trzecie Damian Mąka. Z klas drugich: pierwsze miejsce Magdalena Górska, drugie Lena Kulczycka, trzecie Zuzanna Kamińska.

Pozostałe prace dzieci zostały wyróżnione. W konkursie wzięli udział:

 1. Aleksandra Szumowska
 2. Igor Adamski
 3. Lila Rowicka
 4. Amelia Sikorska
 5. Małgorzata Borkowska
 6. Nikola Chełstowska
 7. Martyna Kąkol
 8. Kacper Ochocki
 9. Krzysztof Socha
 10. Karolina Dudzińska
 11. Marta Kuberska
 12. Karolina Olejnik
 13. Lena Pawlak
 14. Ewelina Białogłowa
 15. Emil Chmiel
 16. Szymon Czosnek
 17. Gabriela Dziechciarska
 18. Gabriela Jantz
 19. Magdalena Kaczmarska
 20. Maja Królak
 21. Jan Sowiński
 22. Maksymilian Szczęsny
 23. Antoni Tomkiewicz
 24. Amelia Wygas

Dziękujemy za wzięcie udziału w konkursie i zachęcamy do brania udziału w kolejnych konkursach.  Wychowawcy klas 0-II


Cały Sulejówek kocha Małgosię

Cały Sulejówek kocha Małgosię

Koło wolontariatu zaprasza do szkolnej stołówki na tosty i ciasto we wtorki i czwartki. Dochód przeznaczamy na pomoc małej Małgosi chorej na bardzo rzadką chorobę genetyczną Canavan.

Zapraszamy. Okażmy serce i wsparcie.

                                                                                                    Ewa Karaś.

 

 

 

 


Randka w ciemno z książką

Z okazji Święta Zakochanych, czyli Walentynek nasza biblioteka zorganizowała akcję „Randka w ciemno z książką”. Książki, które zostały wybrane podzielono na 3 grupy wiekowe – klasy 1-2, klasy 4-5 oraz 7-8 i gimnazjum. Każda książka została zapakowana w walentynkowy papier. Uczniowie wypożyczali książkę, o której wiedzieli tylko tyle, że jest dla nich odpowiednia wiekowo. Wypożyczoną książkę należało rozpakować dopiero w domu. Uczniowie, którzy tego dnia przyszli do biblioteki i wypożyczyli lub oddali książkę zostali również poczęstowani słodkim ciasteczkiem. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem szczególnie wśród uczniów klas 4 i 5.


Najlepsi informatycy powiatu są w SP4 w Sulejówku

To już X edycja konkursu powiatowego GIM-BIT pod patronatem Starosty Mińskiego i kolejna wygrana naszych uczniów.

W tym roku tematem przewodnim był HTML, w pierwszym etapie uczniowie musieli wykonać strony internetowej na temat „Ślady walk o niepodległość Polski na terenie mojej gminy”. Kolejnym etapem w dn. 1 marca 2019 r. było spotkanie najlepszych drużyn z powiatu, a było ich-8, w celu napisania quizu z wiedzy dotyczącej tworzenia stron internetowych.

Z naszej szkoły do konkursu przystąpili: Natalia Błachnio, Filip Tymiński z kl. 3b oraz Oliwia Dobosiewicz i Dominika Urzykowska z kl. 8b. Po dogrywce, w której brały udział dziewczęta z klasy 8, wygrywając potyczkę z uczniami ze szkoły z Halinowa. Ogłoszono wyniki:

I miejsce dla  Natalii Błachnio i Filipa Tymińskiego

oraz

III miejsce dla Oliwii Dobosiewicz i Dominiki Urzykowskiej

                                                                                                                                             Serdeczne gratulacje dla naszych uczniów!


Do re mi, powiedz mi, czy już wiesz, c tak brzmi. Wesołe zabawy dźwiękowe i zgadywanki muzyczne.

1 marca 2019 r. odbył się koncert dla najmłodszych, to chwila dobrej zabawy, ale również nauki…

„Osiem nut” T. Kubiak

Do, re, mi, fa, sol, la, si, do podśpiewują, polem idą.
Osiem nut, osiem sióstr, rozśpiewanych w cieniu brzóz.
Do, re, mi, fa, sol, la, si, do podskakują, łąką idą.
Ośmiu braci, osiem tonów idzie łąką w dal zieloną.
Osiem tonów, osiem dźwięków wszystkie razem są piosenką.


3 miejsce w VII Konkursie Katyńskim „Polegli na nieludzkiej ziemi”

W dniu 15 marca 2019 r. odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników VII Konkursu Katyńskiego „Polegli na nieludzkiej ziemi” pod patronatem Burmistrza Miasta Sulejówek

W konkursie uczestniczyli uczniowie naszej szkoły:

Natalia Błachnio  – klasa 3 B
Radosław Korszla   – klasa 3 A
Alicja Stępień – klasa 3 B

Serdecznie gratulujemy Alicji Stępień zajęcia 3 miejsca.

Organizatorem Konkursu był Zespól Szkół Ponadgimnazjalnych im. I.J. Paderewskiego w Sulejówku. Konkurs składał się z II etapów.

I etap konkursu miał charakter gry przestrzennej sprawdzającej wiedzę z zakresu stosunków polsko-radzieckich w latach 1939-1956, ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej i Zbrodni katyńskiej.

II etap polegał na nakręceniu zwiastuna filmu (trailera) związanego tematycznie ze Zbrodnią Katyńską.

Dziękuję Wszystkim Uczniom, którzy zainteresowali się tematyką Zbrodni Katyńskiej i wykazali się znajomością faktów historycznych w konkursie wiedzy.

                                                           I.Tkaczyk


Powiatowy Konkurs na najlepszą gazetkę szkolną

Regulamin Powiatowego Konkursu na gazetkę szkolną


Wiosna lubi zielone

W dniu 21 marca w naszej szkole odbyło się uroczyste powitanie Wiosny.

Pozwoliliśmy sobie na odrobinę szaleństwa, świętując ten dzień. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego każdy miał ubrać się w barwny strój żółto -zielony. Reprezentacje klas wyłonili Panią i Pana Wiosnę. Wśród uczniów Grono Pedagogiczne wybrało najpiękniejszą Panią Wiosnę – Sonię Musiatowicz i Pana Wiosnę – Pawła Wieczorka.

Nad przygotowaniem i przeprowadzeniem imprezy czuwał Samorząd Uczniowski wraz z opiekunkami.


Konkurs recytatorski „Okulary Słonia Trąbalskiego”

Zanim wiosna zapukała do naszych drzwi i okien postanowiliśmy posłuchać pięknej recytacji wierszy Juliana Tuwima. Do konkursu organizowanego przez szkolną bibliotekę i Panią Urszulę Dobrzyńską przystąpiło 14 uczniów z klas 0-2. Jury oceniało pamięciowe opanowanie tekstu, sposób interpretacji,
poprawne i płynne deklamowanie, ogólne wrażenie artystyczne. Wybór laureatów był bardzo trudny, gdyż wszystkie wiersze były ciekawie i barwnie zaprezentowane. Komisja konkursowa w składzie: p.A. Kwas, p. B. Chrzanowska, p. I. Kolińska, p. A. Malesa wnikliwie wysłuchała młodych Recytatorów i
wyłoniła zwycięzców:
* I miejsce – Lena Kulczycka kl. 2a
* I miejsce – Małgorzata Borkowska kl. 1a
* II miejsce Amelia Zajączkowska kl. 1b
Wyróżnienia:
* Kacper Ochocki kl. 1a
* Wiktoria Walewska kl. 2a
* Julian Hut kl. 0a
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, kolorowe zakładki do książek oraz słodki upominek. Osoby wyróżnione i zdobywcy głównych nagród otrzymali książki z poezją Juliana Tuwima. Gratulujemy zwycięzcom i serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu.

Beata Chrzanowska
Urszula Dobrzyńska


Z wizytą w Pałacu Seniora

W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi uczniowie klasy IVa odwiedzili osoby starsze w Pałacu Seniora. Podczas spotkania dzieci zaprezentowały program artystyczny, a następnie wspólnie z seniorami wykonywali ozdoby świąteczne. Wspólnie spędzony czas okazała się wzruszającym momentem dla uczniów jak i seniorów.


Konkursy językowe

W czwartek 28 marca w Zespole Szkół nr 1 w Sulejówku odbyło się podsumowanie dwóch konkursów języka angielskiego: „Co w trawie piszczy?” oraz „Pięknego Czytania”. W obu konkursach uczestniczyli uczniowie naszej szkoły. W konkursie „Co w trawie piszczy?” poświęconym idiomom i przysłowiom wystartowali: Zuzanna Stańczak kl.8a, Julia Wójcik kl.7b oraz Anna Wikieł kl. 3a gimnazjum; w konkursie „Pięknego Czytania” konkurowali: Nikodem Milewski z kl. 5a oraz Krzysztof Wanke z kl. 4a. Zuzanna Stańczak i Krzysztof Wanke zdobyli drugie miejsca w mieście w swoich kategoriach. Gratulujemy!

Nauczyciele języka angielskiego


Konkursy religijne, plastyczne, akcje charytatywne…

W Gimnazjalnym konkursie Wiedzy Biblijnej „Hieronymus 2019” dla uczniów klas VI-VIII i klas III gimnazjów województwa mazowieckiego (KONKURS KURATORYJNY) w drugim etapie udział wzięła  Natalia Błachnio.

W XVI Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim Poezji Religijnej „Usłysz, Panie, moje słowa” dla uczczenia czterdziestej rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Papieża  udział w finale wzięły następujące osoby: Lena  Kulczycka, Magdalena Kaczmarska, Kacper Ochocki, Gabriela Hołdys, Michalina Gradowska

W  XI Powiatowym Przeglądzie Patriotycznym „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna”  w Mrozach I miejsce zajęła Lena Kulczycka z klasy II.

W finale  konkursu diecezjalnego „100 pytań w 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości Polski” naszą szkołę reprezentowały  Natalia Błachnio i Emilia Gawkowska.

W szkole został przeprowadzony konkurs „Jan Paweł II – papież wolności- do II etapu awansowały: Gabriela Hołdys, Michalina Gradowska.

W Konkursie Biblijnym im. Sługi Bożego Kardynała Augusta Hlonda w finale w dniu 13 kwietnia zmagały się następujące osoby: Natalia Błachnio, Zuzanna Stańczak, Juliusz Sadowski, Bartosz Borkowski, Zuzanna Sawicka.  Natalia oraz Bartek uzyskali wyróżnienie.

W Konkursie Biblijno-Plastycznym w ramach Konkursu Biblijnego im. Sługi Bożego Kardynała Augusta Hlonda  – udział wzięli uczniowie klas Ia, Ib, IIa oraz IVa. Najlepsze prace znalazły się w finale. Były to prace Doroty Moryś, Małgorzaty Borkowskiej, Amelii Wygas, Darii Berudy i Martyny Kąkol. Praca Doroty uzyskała wyróżnienie.

Uczniowie: Zuzanna Stańczak, Gabriela Hołdys, Juliusz Sadowski oraz Franciszek Korszla przygotowali prace w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego na znaczek XIX Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę pod hasłem: „Wstańcie, chodźmy”. Wyniki tego konkursu będą ogłoszone wkrótce.

W Diecezjalnym  Konkursie Plastycznym „100 lat – moja mała Ojczyzna“ udział wzięli uczniowie klas pierwszych, drugiej, czwartej i piątych. Zadaniem było przedstawienie w ciekawy sposób walorów czy obiektów historycznych swojej miejscowości „Małej Ojczyzny”  w formie plastycznej. Pracy wykonane były w formie reklamy miejsca lub w formie zaproszenia do Sulejówka. Powstało dużo ciekawych plakatów, z których do finału diecezjalnego przekazane zostały najciekawsze prace:

 • z klas I-II: Nikoli Chełstowskiej, Doroty Moryś, Martyny Kąkol, Małgorzaty Borkowskiej Kacpra Ochockiego i Mateusza Kułaka;
 • z klas IV – V: Julii Kosińskiej, Zuzanny Sawickiej, Dawida Gójskiego, Krzysztofa Wanke, Michała Nagawskiego i Braiana Bąka.

Rozstrzygniecie tego konkursu nastąpi 17 maja w kurii naszej diecezji.

Pozostałe prace mogliśmy podziwiać na naszej  szkolnej wystawie na górnym korytarzu.

W drugim etapie XVI Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Polskiej  Poezji Patriotycznej dla uczczenia Konstytucji 3 Maja „Witaj Majowa Jutrzenko”   naszą szkołę reprezentowali: Lena  Kulczycka, Magdalena Kaczmarska, Zosia Gaca, Kacper Ochocki, Dawid Gójski. Lena, Magda i Kacper zakwalifikowali się do finału.

Niektórzy uczniowie  klas pierwszych i drugiej wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie plastycznym z okazji 100 lecia istnienia zgromadzenia Sióstr Pasjonatek „Męka Pańska w oczach dzieci i młodzieży”. Do etapu diecezjalnego wytypowano najlepsze  prace: Małgorzaty Borkowskiej, Karoliny Olejnik i Leny Pawlak. Rozstrzygnięcie konkursu wkrótce.

Od grudnia do marca trwała sprzedaż tostów i ciasta. Zebrane pieniądze w kwocie 1200,00 zł zostały przekazane na pomoc dla Małgosi.

Od września trwa  szkolny konkurs „Zbieramy Plastikowe nakrętki”. Razem z p. Dorotą Stępień odbieramy co miesiąc nakrętki od poszczególnych klas. Przypominam, że tym razem pomagamy 7-letniemu Bartkowi z mózgowym porażeniem dziecięcym czterokończynowym i padaczką lekooporną. Chłopiec po częstych zapaleniach płuc ma niewydolność oddechową – oddycha przez rurkę tracheotomijną. Z powodu zaburzeń ssania i połykania karmiony jest przez sondę żołądkową (PEG) . Bartek samodzielnie nie siedzi, nie chodzi, a swoje potrzeby komunikuje płaczem, śmiechem lub mimiką twarzy.

Chłopiec wymaga stałej i intensywnej rehabilitacji, zajęć z logopedą, integracji sensorycznej, zarówno w domu, jak i w specjalistycznych ośrodkach rehabilitacyjnych oraz kosztownego leczenia. Zebrane fundusze przeznaczymy na kontynuację rehabilitacji Bartka. Już wkrótce ostatnia w ramach konkursu zbiórka nakrętek. A 16 maja nasz Koncert Charytatywny Dla Bartka. Już teraz zapraszam wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli.

                                                                                                                 Ewa Karaś


Miejski Konkursu Języka Angielskiego

25 marca 2019r. w naszej szkole odbył się międzyszkolny etap Miejskiego Konkursu Języka Angielskiego, który organizowany jest cyklicznie pod patronatem Burmistrza Miasta Sulejówek. Uczniowie z państwowych szkół podstawowych w Sulejówku, którzy uzyskali najwięcej punktów w etapach szkolnych, zmierzyli się z różnorodnymi zadaniami w trzech kategoriach wiekowych: uczniowie klas III, IV-VI oraz klas VII, VIII i III klas gimnazjum.

Uroczyste rozstrzygnięcie naszego przedsięwzięcia odbyło się 5 kwietnia, kiedy Pani Anna Rogala, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 wraz z Panem Arkadiuszem Śliwą, Burmistrzem Miasta Sulejówek oraz organizatorkami konkursu wręczyli uczniom nagrody ufundowane przez Pana Burmistrza.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz ich nauczycielom za trud włożony w przygotowanie do konkursu, a laureatom serdecznie gratulujemy. Zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu.

                                                                                                       Organizatorzy


Akcja dla Bartka

Nasz wielki Rodak Święty Jan Paweł II powiedział „nie ważne jest to, co się ma, ale czym się dzieli z innymi” 

W czwartek 16 maja uroczystym Koncertem Charytatywnym „Dla Bartka” zakończyliśmy całoroczną akcję pomocy dla 7-letniego Bartka, który urodził się w dużej zamartwicy okołoporodowej. Uraz okołoporodowy zostawił po sobie ślad w postaci mózgowego porażenia dziecięcego czterokończynowego i padaczki lekoopornej.

Nasza Akcja odbywała się pod patronatem Burmistrza Miasta Sulejówek Arkadiusza Śliwy, który przybył na nasz koncert. Wśród gości mogliśmy powitać również Dyrektor SP 1 panią Hannę Semeniuk, Dyrektor Zespołu Społecznych Szkół Specjalnych „Otwartych Serc” panią Beatę Strzalińską, Dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 2 panią  Joannę Gorzkiewicz, radną Rady  Miasta Sulejówek panią Patrycję Musiatowicz, panią Elżbietę Walewską – przewodniczącą Rady Rodziców naszej szkoły, uczniów, nauczycieli oraz przedstawicieli placówek biorących udział w naszym przedsięwzięciu.

Koncert poprowadziły Aniela i Zuzia. Na wstępie powitały przybyłych gości. Były popisy akrobatyczne w wykonaniu Amelii Kani (do utworu Katy Perry „Rise Ltrics”) oraz taneczne Mileny Ostrowskiej i Mai Michniewskiej z SP3 (balet „Jezioro Łabędzie” do muzyki P. Czajkowskiego oraz „Don Kichot” do muzyki A. Minkusa). Kacper Pohorecki  zaśpiewał piosenkę z repertuaru Andrzeja Rosiewicza „Chłopcy radarowcy”. SP 1 reprezentowały Adrianna Szymańska („Na raz, na dwa”),  duet – Natalia Łaczmańska i Zofia Kowalczyk („Rzeka marzeń”) oraz Andżelika Trinh („ Nie mów mi nie”). Mieliśmy też okazję wysłuchać piosenek w wykonaniu najmłodszych uczestników naszego koncertu 4- latków z Przedszkola nr 2 – z grupy „Żabki” i „Krasnale” („Jesteśmy Polką i Polakiem” i „Ziemio Ojczysta”). Naszą szkołę reprezentowały  Wiktoria Walewska („Drzwi do kariery”), Martyna Dobosiewicz („Szyba”) i Zuzia Skoneczna ( „Tych lat nie odda nikt”).

Uczniowie i nauczyciele Zespołu Społecznych Szkół Specjalnych „Otwartych Serc” w Sulejówku zaprezentowali spektakl zatytułowany „Chata Polska”. Teksty, kostiumy oraz dekoracje zostały napisane, wymyślone i wykonane przez uczniów i nauczycieli tejże placówki. Jest to program nawiązujący do niedawnych obchodów 100-ej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Mieliśmy okazję podziwiać piękne polskie tańce ludowe: poloneza, kujawiaka oraz krakowiaka w wykonaniu uczniów i nauczycieli wspomnianej placówki. Warto dodać, ze Bartek jest uczniem tejże szkoły.

Największe wrażenie wywarła  chyba obecność Bartka z mamą i dziadkami, którzy podziękowali za nasza akcję

Na koncercie przyszedł czas na podsumowanie naszego Szkolnego  Konkursu Nakrętkowego. Co miesiąc członkowie Koła Wolontariatu odbierali nakrętki od poszczególnych klas, które po zważeniu wywożone były do przetwórni. Tegoroczny konkurs wygrała klasa I a (279 kg) drugie miejsce II a (250 kg), a trzecie miejsce zajęła klasa gimnazjalna III a (185kg). Za pierwsze dwa miejsca uczniowie otrzymali bilety do Kina-Teatr Kurtyna na film „Aladyn”, a za trzecie miejsce słodki poczęstunek w Ciastkarni Babeczki. Nagrody  zostały ufundowane przez Patrona naszej akcji Burmistrza Miasta Sulejówek Arkadiusza Śliwę, który wraz z panią Dyrektor Anną Rogalą wręczył dyplomy najlepszym klasom. Również wszystkim placówkom, które zbierały nakrętki zostały wręczone pamiątkowe statuetki i dyplomy. A w tym roku szkolnym w naszej akcji uczestniczyły Szkoła Podstawowa nr 3, Szkoła Podstawowa nr 2, Szkoła Podstawowa nr 1, Zespół Społecznych Szkół Specjalnych „Otwartych Serc”, Miejskie Przedszkole nr 1, Miejskiego Przedszkola nr 2, Prywatna Szkoła Podstawowa im. Rodziny Moraczewskich.  Udział wzięła także Szkoła Podstawowa nr 385 w Warszawie.

Wspólnie zebraliśmy ponad 3 tony nakrętek. Tym samym udało nam się dofinansować zakup ortez na stopy dla Bartka. Potwierdzenie wpłaty zostało przekazane na ręce Mamy Bartka.

IV Charytatywny Koncert w naszej szkole przeszedł już do historii. Warto wspomnieć, że od pięciu lat prowadzimy zbiórkę nakrętek i zebrane fundusze przeznaczamy na pomoc dla kolejnych osób potrzebujących pomocy. Przez te lata zebraliśmy ponad 20 ton nakrętek. Pomogliśmy Sandrze (wózek), Michałowi (podnośnik rehabilitacyjny), dla Adriana kupiliśmy kombinezon Thera Togs, który działa stabilizująco i korygująco na postawę ciała, a Hubertowi w ubiegłym roku ofiarowaliśmy specjalny inwalidzki wózek spacerowy. W tym roku dla Bartka przekazaliśmy ponad 3 tysiące złotych na dofinansowanie zakupu ortez na stopy.

Mamy nadzieję, że to co przez 5 kolejnych lat zakiełkowało wśród wielu osób, choć jeszcze nie u wszystkich, będzie rozwijało się dalej i przynosiło kolejne owoce dla potrzebujących mieszkańców naszego miasta.

Dla niektórych wyrzucenie butelki z nakrętką jest czymś zwykłym, ale jeśli ta mała nakrętka może komuś pomóc, to już należy zmienić myślenie. Nadal zachęcamy wszystkich do nawyku odkręcania i zbierania  nakrętek.

Ewa Karaś & Dorota Stępień


Powiatowy Konkurs na Najlepszą Gazetkę Szkolną pod patronatem Burmistrza Miasta Sulejówek po raz pierwszy w Czwórce!

Koło dziennikarskie działające w naszej szkole ogłosiło po raz pierwszy  w bieżącym roku szkolnym Powiatowy Konkurs na Najlepszą Gazetkę Szkolną. Idąc za przykładem patrona naszej szkoły Janusza Korczaka, który w 1926 roku zainicjował wydawanie eksperymentalnego tygodnika dla dzieci i młodzieży: „Mały Przegląd” – pisma całkowicie tworzonego przez dzieci i dla dzieci, staramy się kontynuować misję pedagogiczną Korczaka i  redagować już od 15 lat naszą szkolną gazetkę szkolną  „Coolschool”.

20 maja 2019 roku w naszej szkole odbyło się uroczyste podsumowanie pierwszej edycji konkursu. Zwycięzcami zostali:

I miejsce otrzymał zespół redakcyjny gazetki „Na Marginesie” ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II  w Mińsku Mazowieckim

II miejsce otrzymał zespół redakcyjny gazetki „Tornister” ze Szkoły Podstawowej im. B. Prusa w Kałuszynie

III miejsce otrzymał zespół redakcyjny  gazetki „Rozumek” ze Zespołu Szkół  w Latowiczu

Wyróżnienie  otrzymała gazetka „Ale Bosco” z Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. Augusta Czartoryskiego i Szkoły Podstawowej im. Dominika Savio w Mińsku Mazowieckim

Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy do współpracy w kolejnym roku szkolnym.

Dorota Stępień i Renata Szczecińska


IX Rajd Rowerowy na Orientację „Na wiosennym szlaku” 2019

W niedzielę 19 maja 2019 r. w samo południe w na stadionie miejskim w Sulejówku rozpoczął się IX Rajd Rowerowy na Orientację „Na wiosennym szlaku”. Nasza szkoła zaangażowała się w przygotowanie jednego z punktów kontrolnych. Tematyką punktu były Indie – kraj egzotyczny i niezwykle ciekawy. Przy bramie wjazdowej zawisła flaga Indii. Uczestnicy rajdu, którzy przyjechali do punktu nr 33 mieli okazję wykonać taniec brzucha przy dźwiękach muzyki rodem z Bollywood, przejechać rowerem slalom między „świętymi krowami”, przejść delikatnie z piłeczką pingpongową na łyżce nad płotkami owiniętymi przez „śpiące węże”. Mogli również wykonać zadania pobudzające umysł – rozwiązywanie tematycznych mini krzyżówek i rebusów lub odnalezienie Indii na mapie Azji. Najmłodsi uczestnicy przybijali „piątkę” pluszowemu słoniowi i „celowali” do Indii z wyrzutni mieszczącej się w ich dłoni. Wielu uczestników rajdu przybywających do punktu nr 33 wykonało nie jedno, a kilka zadań. Mamy nadzieję, że wszyscy dobrze się bawili i na długo zapamiętają punkt kontrolny „Indie”.

B. Chrzanowska, J. Dzierań, S. Tyborowski


Wycieczka na Warszawskie Targi Książki

Grupa uczniów naszej szkoły pod opieką bibliotekarzy p. Doroty Stępień i p. Beaty Chrzanowskiej, w nagrodę za pracę na rzecz biblioteki uczestniczyła w wycieczce na X Warszawskie Targi Książki, które odbyły się na Stadionie Narodowym w dniach od 23 do 26 maja 2019 r. Na uczniów czekało mnóstwo atrakcji: spotkania z wydawcami i autorami książek, możliwość zakupienia literatury po atrakcyjnych cenach i zdobycia autografu ulubionego pisarza. Nas bardzo zainteresowało stoisko, na którym mogliśmy zobaczyć pięknie wydaną największą polską Biblię, dzieła Mikołaja Kopernika czy Leonarda Da Vinci. Wszystkie te księgi pokryte były złotem i kamieniami szlachetnymi.

Osoby, którym gra w duszy muzyka, mogły prezentować swoje talenty na najprawdziwszym fortepianie. Każdy miłośnik gier planszowych mógł osobiście zapoznać się z ich najnowszą ofertą. Dużo frajdy sprawiła nam zabawa piaskiem kinetycznym i masą żelową.

Najmłodsi uczestnicy naszej wycieczki wzięli udział w warsztatach detektywistycznych opartych na serii książek Zofii Staniszewskiej „Ignacy i Mela na tropie złodzieja” – „Zagadka kapsuły czasu”. Autorka czytała fragmenty swojej powieści. Uczestnicy warsztatów przygotowali pamiątkowe listy i rysunki, które zostały umieszczone w tubie kapsuły czasu. Pani Zofia obiecała, że nasza kapsuła zostanie ukryta na 20 lat.

Dzięki wycieczce na targi mogliśmy odczuć atmosferę Wielkiego Święta Książki i wziąć udział we wspaniałej promocji czytelnictwa.


IV Piknik Rodzinny

W

niedzielę 2 czerwca 2019r. w naszej szkole odbył się już IV Piknik Rodzinny. Od godz. 1500 do 1900 społeczność szkolna, a także mieszkańcy Sulejówka mogli bawić się na terenie Czwórki. Pogoda była nieprzewidywalna – od nieznośnego upału, do ulewy, która i tak nie popsuła nam humorów.

Podczas pikniku uczestnicy mogli oglądać występy artystyczne uczniów. Pani Dyrektor podsumowała sukcesy sportowe, rozstrzygnięto także konkursy biblioteczne. Wszystkie klasy były zaangażowane w organizację. Klasa 3a gimnazjum już tradycyjnie odpowiedzialna była za loterię fantową. 3b i 3c zajmowały się grillem, cieszącym się niezwykle dużym zainteresowaniem. Klasa 3d razem z 5a i wuefistami przygotowali zabawy sportowe dla wszystkich. W sali biologicznej 8a razem z panią M. Waliłko prowadziła kącik przyrodniczy, gdzie młodzi pasjonaci biologii mogli oglądać świat w powiększeniu mikroskopu. Pani Marzena Gańko razem z 5b zorganizowała małą galerię sztuki naszych uczniów. Prace można było oglądać na szkolnych korytarzach. W sali nr 10 koło wolontariatu przygotowało kącik historyczny, gdzie można było poprzeglądać kroniki z dawnych lat, a także obejrzeć film prezentujący nadanie szkole imienia. 8b i 7b zajęły się stworzeniem kawiarenki, z której ciasta bardzo szybko znikały. Biblioteka szkolna zorganizowała Kiermasz Taniej Książki.

Piknik rodzinny w Czwórce stopniowo staje się szkolną tradycją. Z niecierpliwością czekamy na kolejny!


Koło wolontariatu – „Nasza Szkolna Rodzina pomaga Rodzinie z daleka”

Nasza Szkolna Rodzina pomaga Rodzinie z daleka 2019


Napisali o nas…


Pobijamy rekordy – akcja „Jak nie czytam jak czytam”

Pobijanie rekordów jest, wydawałoby się, rzeczą niezwykle trudną. Potrzeba do tego sporej dawki samozaparcia, siły, wytrwałości i wiary, że się uda! No i pomysł! To też się liczy… Ustanawia się bowiem nowe rekordy w przeróżnych dziedzinach: w sporcie, w grach, w dziedzinie ludzkiego ciała, przyrody, sztuki i kultury, podróży i transportu, współczesnego społeczeństwa, nauki i nowoczesnych technologii, a także z innych, bardziej nietypowych dyscyplin, jak na przykład … czytanie!

Jak co roku, nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji czytelniczej „Jak nie czytam, jak czytam”. W piątek, 7 czerwca, o godzinie 10 prawie stu uczniów zasiadło do wspólnego czytania w bardzo nietypowym miejscu! W autobusie! I to nie byle jakim, bo rozpoznawalnym na całym świecie i kojarzącym się właściwie tylko z jednym miejscem w Europie – z Londynem. Pod naszą szkołą pojawił się bowiem słynny londyński „doubledecker” – dwupiętrowy czerwony autobus, uznawany za jeden z symboli Wielkiej Brytanii. W tym  niecodziennym jak na Sulejówek miejscu czytaliśmy wspólnie różne urywki książek angielskich autorów i książek po angielsku jak na taki autobus przystało.

W to nietypowe przedpołudnie swoją obecnością zaszczycił nas Burmistrz naszego miasta, pan Arkadiusz Śliwa, który otworzył akcję „Jak nie czytam, jak czytam” i rozpoczął pobijanie rekordu w czytaniu w SP4.

To było udane przedpołudnie! I udane pobijanie rekordu!


Konkursy biblioteczne w II semestrze – podsumowanie

Zwycięzcy konkursów frazeologicznych:

Klasy 4-5 „Do wyboru do koloru”:

I miejsce – Patrycja Obłoza
II miejsce – Wiktoria Ratowska
III miejsce – Joanna Tankiewicz
III miejsce – Antonina Abramek

Klasy 7-8 i 3 gimnazjum „Znasz li ten kraj”:

I miejsce – Natalia Błachnio
II miejsce – Michał Karpowicz

Zwycięzcy konkursów korczakowskich:

Klasy 1-2 „Portret Janusza Korczaka”:

I miejsce  – Małgorzata Borkowska
II miejsce – Martyna Kąkol
III miejsce – Damian Gójski
III miejsce – Amelia Wygas

Klasy 4-5 „Janusz Korczak – Przyjaciel Dzieci”

I miejsce – Dawid Gójski
II miejsce – Marcelina Roś
III miejsce – Martyna Dobosiewicz
III miejsce – Jessica Piotrowska

Klasy 7-8 i 3 gimnazjum „Złote myśli Janusza Korczaka”:

I miejsce – Zuzanna Obłoza
II miejsce – Emilia Brytan
III miejsce – Patryk Sęk

Serdecznie gratulujemy i życzymy słonecznych wakacji.


Pożegnanie ze szkołą…

Na dzień przed oficjalnym zakończeniem roku szkolnego i uroczystym wręczeniem świadectw ukończenia szkoły w naszej „Czwórce” miał miejsce doroczny Bal Absolwenta. Ale zanim wszyscy puścili się w szaleńczy tan, zgromadzonym na sali gimnastycznej Uczniom, Rodzicom i Nauczycielom zaprezentowano krótki program artystyczny. Tym razem do odpowiedzi wywołano nie tych, którzy zmagali się z trudami odpowiedzi ustnych przez ostatnie kilka lat, ale tych, którzy do tej odpowiedzi wywoływali, czyli samych nauczycieli. Korowód wywoływanych „do tablicy” otworzyła Pani Dyrektor, Anna Rogala, która, usiadłszy na wspaniałym tronie, pewnym głosem udzieliła pierwszej poprawnej odpowiedzi na zadane przez prowadzących pytanie. Potem w krzyżowy ogień pytań z różnych dziedzin życia dostawali się kolejno nauczyciele od języka polskiego, języka angielskiego, historii, fizyki, chemii, biologii, informatyki czy zajęć wychowania fizycznego. Nie oszczędzono nawet pani bibliotekarki. Wszyscy jednak świetnie sobie poradzili i … zdali końcowy egzamin na szóstkę.

Następnym punktem programu był tradycyjny polonez w nieszablonowym i zjawiskowym wydaniu Absolwentów, których przez ostatnie miesiące nie oszczędzała Pani Beata Horszczaruk, przygotowując Ich wytrwale do tego występu. Wszystkich nagrodzono gromkimi brawami, bo trzeba przyznać, było, na co popatrzeć!

A na zmęczonych, ale i zadowolonych z siebie Absolwentów czekała już tylko zabawa do…białego rana!