2023-02-04

Partnerska wymiana szkół

W dniach od 22 do 29 maja gościliśmy w naszej szkole grupę 41 uczniów i 4 nauczycieli z Tuluzy (Francja) . Była to rewizyta w ramach projektu „Sport w mojej szkole i w moim mieście”, który rozpoczął się w roku szkolnym 2012/2013.

W ramach kilkudniowego pobytu w Polsce młodzież francuska i polska uczestniczyła we wspólnych zajęciach m.in. meczach rugby, lekcji polskiego. Goście zwiedzali szkołę i nasze miasto. Przez trzy dni podróżowali po Polsce: Kraków, Wieliczka, Łódź. Była również całodniowa wycieczka po Warszawie i popołudnie na AWF.dsc_3522

Goście z Tuluzy przekazali ( w trakcie uroczystości jubileuszowych naszej parafii ) na ręce biskupa swój dar na rzecz dzieci potrzebujących wsparcia – efekt ich akcji charytatywnej przeprowadzonej w ich szkole.

Warto podkreślić, że część uczestników projektu przyjmowana była przez swoich polskich korespondentów w domach rodzinnych. Spotkali  się z bardzo życzliwą opieką, co podkreślały i dzieci i ich wychowawcy. Wielkie podziękowania dla rodziców naszych uczniów, którzy zechcieli przyjąć gości w swoich domach.

Mamy nadzieję, że współpraca między Gimnazjum nr 2 im. Janusza Korczaka a College Sainte Famille des Minimes  z Tuluzy bedzie się nadal rozwijała – przy okazji  kolejnego już  przygotowywanego projektu.


Dnia 23 maja, w naszej szkole odbył się pierwszy w Sulejówku turniej rugby.

Dzięki inicjatywie Pana Zenona Izdebskiego, Radnego Miasta Sulejówek i dużym zaangażowaniu Prezesa Mazowieckiego Okręgu Polskiego Związku Rugby, Pana Andrzeja Kopyta oraz Pani Anny Tkaczuk, Oficera Rozwoju Rugby Polskiego Związku Rugby i trenera, Pana Pawła Piekarka w naszej szkole powstały trzy drużyny rugby-dwie męskie i jedna damska.dsc_3505
Rywalizacja rozpoczęła się punktualnie o godzinie 9:00. Brały w niej udział drużyny z Francji, Siedlec i naszego gimnazjum. Nie obyło się bez zadrapań, siniaków, a nawet złamań! Sulejowska drużyna dziewcząt nie bała się nawet zmierzyć z chłopakami! Graliśmy siedmioosobowymi składami, dwa razy po cztery minuty. Pierwsze miejsce zajęły dziewczyny z naszego gimnazjum, drugie dziewczyny z wymiany. Natomiast u chłopaków pierwsze miejsce zajęła drużyna z Siedlec, która długo trenuje i na swoim koncie ma już mistrzostwa. Zaraz po nich pojawił się pierwszy skład z naszej szkoły, który również dał z siebie wszystko. Ciekawe zagrania, szybkość i rozerwane koszulki mówią same za siebie. Dalej znalazły się drużyny z Francji i kolejny skład z dwójki. Każda z drużyn dostała statuetkę i koszulki. Cała zabawa została uwieczniona pamiątkowymi zdjęciami.

(K.C.)


Turniej rugby

W piątek, 23 maja w szkole odbędzie się turniej rugby. W rozgrywkach będą brały udział dwie drużyny polskie, dwie drużyny francuskie z College Sainte Famille des Minimes w Tuluzie oraz drużyna z Siedlec. Zawody organizowane są z okazji wizyty w naszej szkole grupy z Francji w ramach międzynarodowej wymiany młodzieży.

Patronat nad imprezą objął Burmistrz Miasta Sulejówek, Pan Arkadiusz Śliwa.

Z inicjatywy Pana Zenona Izdebskiego, Radnego Miasta Sulejówek, przy dużym zaangażowaniu Prezesa Mazowieckiego Okręgu Polskiego Związku Rugby, Pana Andrzeja Kopyta oraz Pani Anny Tkaczuk, Oficera Rozwoju Rugby Polskiego Związku Rugby i trenera, Pana Pawła Piekarka w naszej szkole powstaje drużyna rugby. Mamy nadzieję, że turniej będzie okazją do spopularyzowania tej nowej w Sulejówku dyscypliny sportu oraz dostarczy wielu emocji.

Organizatorzy


Tuluza 15 – 22 maja 2013 r.

 Nasze gimnazjum nawiązało  współpracę z College Sainte Famille des Minimes z Tuluzy. W wyniku wielomiesięcznej korespondencji  między nauczycielami i uczniami powstał pomysł projektu  zatytułowanego „Sport w życiu gimnazjalisty i sport w mieście”.

Każda ze stron przygotowała prezentację multimedialną ilustrującą temat przewodni projektu.

W dniach od 15 do 22 maja 2013 r. młodzież z naszej szkoły ( 18 uczniów z różnych img_2614klas) przebywała w Tuluzie na zaproszenie strony francuskiej.

Tuluza dzień po dniu – w skrócie telegraficznym.

  1. Dzień – spotkanie z dyrektorem szkoły, nauczycielami i uczniami biorącym udział w projekcie; wizyta na stadionie rugby i trening na boisku Komitetu Rugby regionu Midi-Pyrenees; udział w kilku wybranych lekcjach.
  2. Dzień – przed południem zwiedzanie Tuluzy; po obiedzie – zajęcia sportowo-cyrkowe w szkole oraz mecz siatkówki.
  3. 4. 5 dzień

Następne dni to był długi trzydniowy weekend,  który każdy z nas spędził ze „swoimi” rodzinami.
A potem już tylko został nam wtorek  dzień 6 i:
-wizyta w miasteczku kosmicznym
-po południu prezentacja multimedialna przygotowana wcześniej na temat sportu
-spotkanie pożegnalne z Dyrektorem goszczącego nas gimnazjum, uczniami i ich rodzicami, wspólne zdjęcia, ostatnie rozmowy…
7 dzień – środa – powrót do domu.
Obie strony ( francuska i polska ) wyraziły wolę dalszej współpracy. Na wiosnę roku 2014 uczniowie College Sainte Famille des Minimes przyjeżdżają do Polski.      [A.K]
Relacja uczestniczki
Relacje uczestniczek -Weekend z francuskimi rodzinami